איך מתגרשים?

איך מתגרשים בצורה נכונה?

אם גמלה בליבכם ההחלטה להתגרש, דעו לכם כי אתם לא לבד. המספרים מראים כי 1 מכל 3 זוגות עתיד להתגרש בסופו של דבר, וכי שיעור המתגרשים עולה בכל שנה. למרות השכיחות הגבוהה, כמובן שאין להקל ראש במעבר ממשפחה "רגילה" בה שני בני הזוג חיים יחדיו ומנהלים משק בית משותף, אל עבר הפירוק שטומן בחובו שינויים כלכליים והשלכות רגשיות רבות. בדיוק בשל כך חשוב לדעת איך מתגרשים בצורה נכונה, ולהלן מספר דגשים שיעזרו לכם בכך.

איך מתגרשים? ברבנות או בבית המשפט?

הדגש הראשון והמרכזי ביותר שחשוב להתייחס אליו כשרוצים לדעת איך מתגרשים בצורה נכונה, הוא המודעות למשמעות הבחירה בערכאה שבה יבוצע הליך הגירושין. החוק בישראל קובע כי במקרה של זוג יהודים יש לגשת תחילה לבית הדין הרבני לשם פתיחת התיק, שכן רק הוא רשאי להתיר נישואין של יהודים בישראל. אך בכל הקשור לדיונים עצמם, הרי שניתן לבחור בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה. כל אחד מהמוסדות הללו פוסק בצורה מעט שונה, ולכן ההחלטה צריכה להתבצע בצורה מושכלת לאחר ייעוץ מקצועי של עורך דין גירושין בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי שלכם וטרם יידוע בן או בת הזוג על החלטתכם להתגרש.

הסיבה לכך היא מה שקרוי "מרוץ סמכויות", כך שמי שפונה ראשון אל הערכאה המשפטית הנבחרת, חורץ את גורל התיק וקובע היכן הוא ינוהל. האם הרבנות "לא טובה" לאשה? והאם בית המשפט מחמיר עם גברים במיוחד? למרות מה שמקובל לחשוב, הדבר אינו כך, כל מקרה לגופו ועורך הדין לוקח בחשבון שיקולים רבים בעת קבלת ההחלטה. כן ניתן להגיד כי בית הדין הרבני מתחשב בשיקולי הלכה שונים שבית המשפט כלל אינו עוסק בהם כגון מהות הגירושין (בגידה למשל), דיני כתובה ועוד, ולכן התשובה לשאלה איך מתגרשים נכון עוברת דרך בחירת הערכאה המתאימה ביותר עבורכם.

ענייני משמורת ומזונות

2 הסוגיות המרכזיות ביותר בכל הליך גירושין, בדרך כלל קשורות לעניין גובה תשלום דמי המזונות וסוג המשמורת על הילדים. בעוד בעבר המשמורת על הילדים ניתנה באופן כמעט אוטומטי לידי האישה, כיום הגברים מעורבים הרבה יותר בגידול הילדים ורוצים להישאר בתמונה גם לאחר פירוק הנישואין. גם עניין המזונות משפיע על רצון זה, שכן קיים הבדל משמעותי בגובה המזונות בין גירושין שהוחלט בהם על משמורת משותפת לבין כאלה שבהם התקבלה החלטה על משמורת ילדים בלעדית לאחד מבני הזוג. משום הבדל זה, המאבק על משמורת הילדים הופך לעיתים למרכז תהליך הגירושין והוא סמל למאבק כוחות עיקש ומתיש.

מכך ניתן להבין כי הדרך להתגרש בצורה נכונה עוברת במרבית המקרים דרך החלטה על משמורת משותפת. כמובן שלא תמיד הדבר בר ביצוע ולעיתים אחד הצדדים אף אינו מעוניין בכך, ולכן גם בנושא הזה חשוב להתקשר עם עורך דין משפחה מקצועי ומנוסה. עורך דין שכזה ידע לזהות את צרכי הלקוח שלו, להבין את המניעים ולייעץ בהתאם לסיכויים להשיג משמורת כזאת או אחרת.

איך מתגרשים בלי לקרוס כלכלית ונפשית?

ובסופו של דבר, חלק בלתי נפרד מהתשובה לשאלה איך מתגרשים נכון, טמון גם בדרך שבה יוצאים מהתהליך הקשה הזה "על הרגליים", מבחינה כלכלית ונפשית. אם לא מספיק עניין הרגש שמלווה את התהליך הקשה הזה, הרי שגם ההוצאות הכספיות בו עלולות להיות עצומות ולהוסיף על הלחץ. אם תהיתם כמה עולה עורך דין גירושין בימינו, הרי שהתשובה היא בין 30 ל- 150 אלף שקלים, כתלות במורכבות התיק, מוניטין המשרד ועוד.

כמו כן, ישנם המון עורכי דין שגובים עלויות בנפרד על כל דיון שמתקיים בבית המשפט, מה שיכול להגיע ל- 1,000 עד 3,500 ש"ח לכל דיון. על כן חשוב מאוד להתקשר עם עורך דין שגובה שכר טירחה הוגן שמתאים לכם, ורצוי אף שניחן ביחסי אנוש מעולים כך שיוכל להוות לכם כתף ואוזן קשבת.

וכמובן שההמלצה הכי טובה שאנחנו יכולים לתת לכם – נסו לסיים את הנישואין בצורה חברית ככל שניתן, וזאת באמצעות החלטה על הסכם גירושין בהסכמה. זוהי הדרך הטובה והנכונה ביותר לסיים נישואין, מה גם שניתן לבחור בעורך דין משותף, ובכך למנוע את המאבקים המתישים ולהוזיל את מחיר ההליך משמעותית.

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן