איך מתחילים הליך גירושין?

איך מתחילים הליך גירושין? גירושין הפכו במרוצת השנים לדבר נפוץ למדי, שכן על פי הסטטיסטיקה אחד מכל שלושה זוגות עתיד להתגרש בסופו של דבר. אם גם אתם בדרך לשם, חשוב כי תבצעו את ההליך בצורה נבונה ומושכלת על מנת להקל על עצמכם ככל הניתן. אז איך מתחילים הליך גירושין מבלי לבצע טעויות בדרך? מיד תבינו.

איך מתחילים הליך גירושין? מתייעצים עם עורך דין תחילה

ההחלטה להתגרש אינה נולדת כרעם ביום בהיר. ברוב המקרים מדובר בתקופה ממושכת בה שני בני הזוג אינם מצליחים לגשר על הפערים ביניהם. לא משנה מה קרה ביניכם, חשוב כי תפנימו שמהרגע שבו החלטתם כי אין ברירה אלא להתגרש, עליכם ראשית כל לפנות אל עורך דין משפחה שמתמחה בנושא, לצרכי התייעצות ותכנון נכון של המהלך. חשוב מאוד לבצע זאת עוד לפני שיתוף בן/בת הזוג בהחלטתכם, שכן אם תשתפו אתם עשויים לגרום לכך שבן או בת הזוג יפנו עוד לפניכם אל עורך דין שכזה, ויתחילו בפעולות שונות שיהיו בלתי הפיכות עבורכם. לכן, אם שאלתם את עצמכם איך מתחילים הליך גירושין בצורה נכונה, פנייה אל עורך דין היא צעד הכרחי ראשון.

פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני

הצעד הבא הוא פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני, שכן על פי חוקי מדינת ישראל רק מוסד זה רשאי להעניק גט עבור בני זוג יהודים. גם טקס הגירושין הסופי יתבצע בבית הדין הרבני, אך הוא לא יתקיים ללא הסכם גירושין חתום ומאושר או פסק דין של ערכאה שיפוטית. כלומר, על מנת להתגרש יש צורך בהגעה להסכמים או להכרעת סיכסוכים שונים בפני שופט או דיין. המשמעות היא שאחרי שפותחים תיק גירושין ברבנות, יש להגיש תביעה מתאימה בבית המשפט או בבית הדין הרבני על מנת שהכרעה בנושאים שונים אכן תיקבע ע"י סמכות משפטית מסודרת. התביעות מגוונות אך סובבות בעיקר סביב נושא משמורת ילדים, גובה המזונות, חלוקת הרכוש והחובות וכו'.

הגשת תביעת גירושין בערכאה המתאימה

הזכרנו את חשיבות הפנייה לעורך דין עוד לפני שבכלל מעלים את נושא הגירושין אל מול בן או בת הזוג, והסיבה לכך היא מה שקרוי "מרוץ הסמכויות", שלמעשה אומר כי התביעה תידון אל מול הערכאה המשפטית הראשונה בה נפתח התיק. כלומר, הצד שמגיש תביעה ראשון, מקבל לידיו יתרון יחסי, בהתאם לתביעה והנסיבות. הבחירה בערכאה המתאימה היא חלק מרכזי מאוד שחשוב להיות מודעים אליו כאשר מבררים איך מתחילים הליך גירושין בצורה נכונה, מאחר וכל אחד מהמוסדות הללו פוסק בצורה שונה.

בית הדין הרבני מכריע לפי חוקי מדינת ישראל וההלכה היהודית ואילו בית המשפט פוסק אך ורק לפי הדין האזרחי. כך יוצא שכאשר ישנה סיבה מהותית וקריטית לגירושין (בגידה למשל), עמידה אל מול בית הדין הרבני עדיפה לאחד מבני הזוג, בעוד שמבחינת בית המשפט לענייני משפחה, הסיבה אינה חשובה.

עורך דין בקיא ומיומן ידע לקבוע מהי הערכאה שהכי כדאי לעבור בה הליך גירושין במקרה הספציפי שלכם, תוך כדי שקלול כל המידע שלפניו – האם מדובר בבגידה של הבעל או האישה, סך כל הנכסים שצברו בני הזוג, מתנות שניתנו, חשבונות נסתרים ועוד.

איך מתחילים הליך גירושין – האפשרות של גירושין בהסכמה

גירושין אינם חייבים להיות אקט מכוער הטומן בחובו הרבה זעם ומלחמות אגו אשר גורמים להתנהלות עיקשת על נושאי רכוש, מזונות ומשמורת. למעשה, כל גרוש בעל ניסיון ואף עורכי הדין בעצמם, יגידו לכם כי התשובה לשאלה איך מתחילים הליך גירושין בצורה נכונה, היא פשוט לפנות לאפשרות של גירושין בהסכמה.

עורכי דין שתומכים בכך עשויים להביא את בני הזוג למצב בו לאחר הגשת התביעה הם יושבים, מדברים, מגיעים להבנות והסכמות הדדיות וחותמים על הסכם גירושין הדדי, שאותו יש לאשר בבית המשפט על מנת להעניק לו תוקף של פסק דין. הסכם זה נוגע לכל חלוקת הרכוש, הסדרת משמורת משותפת או בלעדית, דמי המזונות, חינוך, מרחק מגורים וכל מה שחשוב לכל אחד מבני הזוג.

גם במישור הכלכלי האפשרות של גירושין בהסכמה רק תקל עליכם. אם תבצעו סקר שוק קצר לגבי כמה עולה עורך דין גירושין טוב בימינו, תגלו כי העלות עלולה להגיע לעשרות אלפי שקלים, שאליהם יש להוסיף את עלויות הייצוג בבית המשפט. לחילופין, גירושין בהסכמה שכוללים רק ניסוח וחתימה על הסכמים, ללא צורך בייצוג בבית המשפט, עולים עד 5,000 שקלים בסך הכל. זהו הבדל תהומי עם יתרונות נוספים כגון שיתוף פעולה ושמירה על יחסים טובים לאורך שנים, מה שרק יעזור לכם בתהליך המתיש הזה.

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן