ביטול הסכם גירושין- מתי זה אפשרי?

ביטול הסכם גירושין

כלל מרכזי בדיני חוזים הוא כי הצדדים להסכם חתמו עליו מרצונם החופשי ומתוך הבנה מלאה של משמעויותיו. כלל זה מקבל משנה תוקף עת שמדובר על הסכם גירושין וזאת בשל מעמדו הייחודי. כאמור מעלה, הסכם זה טעון את אישורו של בית המשפט, כאשר במסגרת הדיון מוודא השופט כי בני הזוג מבינים את ההשלכות של ההסכם וכי חתמו עליו מרצון אמיתי וכן. רק לאחר מכן מאושר ההסכם והוא מקבל תוקף של פסק דין.

לכן, אם ביטולו של כל חוזה אינו עניין פשוט, קל חומר ביטול הסכם גירושין בהסכמה. מתי בכל זאת ניתן לבטל את ההסכם? כאשר מתקיימת אחת מן העילות שבחוק החוזים, למשל איום, כפייה או עושר. היה ובית המשפט שוכנע כי הסכם גירושין נחתם באחת נסיבות אלו והדבר השפיע על שיקול דעתו של בן הזוג, הרי שנשלל רצונו החופשי ויש מקום לבטל את ההסכם.

נדגיש כי נטל ההוכחה הוא כבד ויש לבסס טענה זו בעדויות מתאימות, למשל בחוות דעת פסיכיאטרית אשר תאשר את מצבו הנפשי של בן הזוג באותה עת ותצדיק את ביטולו של ההסכם.

אם החלטתם להיפרד, זוהי ללא ספק דרך המלך לסיים את קשר הנישואין: באמצעות הסכם גירושין. אולם מה קורה כאשר אחד מהצדדים מעוניין לבטל את ההסכם שנחתם? האם זה אפשרי? על כך תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם.

הקדמה: מהו הסכם גירושין?

הזוגיות עלתה על שרטון ובני הזוג מחליטים להתגרש. במצב זה עומדות בפניהם שתי אפשרויות: לקיים משא ומתן בדבר ענייני הגירושין ולחתום על הסכם או לנהל מאבק משפטי זה כנגד זו בערכאות.

בשל היתרונות הרבים של הסכם גירושין, אותם מיד נמנה, עורך דין לענייני משפחה ימליץ תמיד, כאשר יש נכונות לפשרה, לבחור בדרך של גירושין בהסכמה. אז, ינהלו בני הזוג, באמצעות עורכי דינם, שיח ודיאלוג בדבר הסוגיות השונות הרלוונטיות אליהם בעקבות הפרידה. מדובר בדרך כלל בסידור הגט, חלוקת הרכוש ואם יש לבני הזוג ילדים משותפים, אזי יש לדון גם במשמורת הילדים ובדמי המזונות.

על מנת לגבש הסכם גירושין טוב ומקיף, שני בני הזוג נדרשים לעשות ויתורים זה למען זה, אך בסופו של יום, יגובש הסכם אשר שני הצדדים מרוצים ממנו. כל הסכם גירושין, מותנה באישורו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני משעליו לקבל תוקף של פסק דין מחייב. ומה בדבר ביטול הסכם גירושין? האם זהו תרחיש אפשרי? מיד נראה.

הסכם גירושין או ניהול הגירושין בערכאות

חתימה על הסכם גירושין היא האלטרנטיבה הטובה יותר עבור כל זוג המעוניין להיפרד, בין אם מדובר בנישואים כדת משה וישראל, במקרה של גירושין אזרחיים ואף בעת פרידת ידועים בציבור. יש לכך שלוש סיבות עיקריות. הראשונה היא חיסכון בזמן, היות שניהול תביעות הגירושין בבתי המשפט יכול לקחת חודשים ארוכים ואף שנים במקרים מסוימים.

זאת בניגוד לגירושין בהסכמה, אשר אם מנוהלים כהלכה, יכולים להביא לסיומם של הגירושין תוך זמן קצר. הסיבה השנייה היא חיסכון בעלויות. במסגרת חתירה להסכם גירושין, עורכי הדין אינם נדרשים להכין תביעות ובקשות ולהופיע בדיונים בבית המשפט. כך, שכר הטרחה שיגבו מבני הזוג נמוך יותר. לכך נוסיף את החיסכון באגרות והוצאות שונות הכרוכות בניהול הגירושין בערכאות.

הסיבה השלישית היא הוודאות המשפטית של בני הזוג כאשר הם אלו אשר מקבלים את ההחלטות בענייני הגירושין. זאת בשונה מניהול ההליך בערכאות, אז אין לאף צד כל בטוחה כי ידו תצא על העליונה.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין, מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים. רוצים לשמוע על כך עוד?

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן