גניבת זרע – האם זו עבירה פלילית?

בשנים האחרונות אנו ערים לתופעה הנקראת גניבת זרע. זהו מצב שבו האישה מטעה ביודעין את הגבר, על מנת להיכנס ממנו להיריון. לגניבת זרע השלכות מרחיקות לכת על הגבר, אשר הופך להיות אבא בעל כורחו ומדובר ללא ספק בהתנהגות בלתי מוסרית,  אולם האם מדובר בעבירה פלילית?

מהי גניבת זרע?

גבר ואישה נפגשים ומקיימים יחסי מין, כאשר האישה מיידעת את הגבר כי אין חשש להיריון, משהיא נוטלת גלולות, יש לה התקן תוך רחמי וכיו"ב. אולם למעשה מדובר במצג שווא משהאישה מטעה ביודעין ובמכוון את הגבר, על מנת שאותו מפגש יוביל להיריון.

מה שהיה בעבר תופעה נדירה ולא מוכרת, מסתמן בשנים האחרונות כתרחיש שכיח למדי ולא מעט גברים הופכים להיות אבות ללא שרצו בכך וללא שנתנו את הסכמתם. כפי שנראה להלן, לגניבת זרע יש השלכות מהותיות מאוד על הגבר, מבחינה רגשית וכלכלית כאחד ומדובר ללא ספק במעשה בלתי מוסרי ובלתי הוגן בעליל. אולם האם גניבת זרע היא עבירה פלילית?

האם מדובר בעבירה פלילית

גברים רבים הנקלעים לסיטואציה של גניבת זרע ופונים אל עורך דין לענייני משפחה משוכנעים כי זוהי עבירה פלילית וכי באפשרותם להגיש תלונה במשטרה נגד אותה אישה. לתדהמתם הם מגלים כי המונח גניבת זרע כלל לא מופיע בחוק בישראל ומעשה זה אינו נחשב לעבירה פלילית על פי הדין.

זאת על אף העובדה כי מדובר בתרמית מצד האישה, היוצרת מצג שווא על מנת לגנוב זרע לאותו גבר ולהיכנס ממנו להיריון. האם יכול הגבר לנקוט בצעד משפטי כלשהו כנגד אותה אישה? התשובה היא בחיוב, קיימת אפשרות להגיש תביעת נזיקין ולדרוש מן האישה פיצוי כספי, אך חשוב לציין כי רבות מתביעות אלו נדחות על ידי בית המשפט, מן החשש כי תשלום הפיצוי לגבר ייעשה בכספי מזונות הילד.

תשלום מזונות

גבר אשר הפך להיות אב בשל גניבת זרע, יידרש לשלם דמי מזונות לילד, זאת על אף שהאישה נכנסה להיריון ללא רצונו וללא הסכמתו. אין צורך להכביר במילים על כך כי מדובר בהשלכה כלכלית מהותית על הגבר, אשר הוא לא היה מוכן לנטל שכזה וזה יכול אפוא ליצור עבורו קשיים כלכליים. לא אחת, הנחת המוצא של גברים במצב זה, היא כי היות שהפכו לאבות בעל כורחם, לא יהיו מחויבים במזונות.

אולם זוהי הנחה שגויה משום שבישראל, חובת המזונות היא אבסולוטית ואינה תלוית הנסיבות בהן בא הילד לעולם. נדגיש כי עד הגיעו של הילד לגיל 6 נושא האב בתשלום המזונות כולו והחל מגיל 6, חולקים ההורים חובה זו בהתאם לזמני השהות ויחס ההכנסות שלהם.

זכות למשמורת

חשוב לדעת כי לצד חובתו של הגבר לשלם מזונות, הרי שנתונה לו גם הזכות להיות בקשר עם הילד. האב יפגוש את הילד במסגרת הסדרי ראיה, כאשר הצדדים יוכלו לקבוע את זמני השהות בהסכמה, בדומה לזוגות גרושים החותמים על הסכם גירושין בהסכמה.

לחילופין,  אם האישה מתנגדת לקשר בין האב לילד או הצדדים לא מצליחים להסכים על המועדים של זמני השהות, יש לפנות לבית המשפט בתביעת משמורת והוא יכריע בסוגיה. לעניין זה נציין, כי ישנם מקרים של גניבת זרע, בהם האישה רוצה לגדל את הילד לבדה.

על כן, בעוד שהיא פועלת לגביית תשלום המזונות מן הגבר ממנו הרתה, היא מסרבת לתת לו לקיים קשר עם הילד. בכך היא פוגעת לא רק בזכות האב למשמורת, אלא גם בטובת הילד הזקוק לשני הוריו. גם במצב זה, יש לפנות לבית המשפט כאמור והוא יחליט על הסדר משמורת אשר יאפשר לאב לממש את זכותו לקשר עם הילד.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין, מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים. רוצים לשמוע על כך עוד?

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן