האם אתם ידועים בציבור?

משק בית משותף אצל ידועים בציבור

התנאי השני להכרה בסטטוס של ידועים בציבור הוא קיומו של משק בית משותף. בעבר, תנאי זה היה נוקשה מאוד והתמלא רק אם בני הזוג היו גרים יחד וחלקו את הוצאות המחיה. אולם, כיום, גם זוגות שגרים בדירות נפרדות עדיין יכולים להיחשב.

זאת משום שבתי המשפט שמים את הדגש לא על ההיבט הכלכלי של הקשר, אלא על ההיבט האישי: יחסי אישיות, בילויים משותפים, מעורבות בחיי המשפחה זה של זו וכיו"ב. לעניין זה נציין כי חל גם שינוי בדרישה של תקופת הקשר. בעבר רק זוגות שהיו יחד מספר שנים יכלו לקבל הכרה. אך כיום גם מערכת יחסים קצרה של מספר חודשים, המקיימת את שני התנאים שלעיל, יכולה להביא להכרה בסטטוס.

ידועים בציבור הינו מונח אשר הוטמע על ידי בתי המשפט ונועד לבחון האם בני זוג שלא נישאו זכאים לשיתוף בנכסים כאלו ואחרים אשר צבר כל אחד מהצדדים במהלך תקופת החיים המשותפת- אפשר לערוך את הכתיבה יותר טוב.

ידועים בציבור זכאים לרבות מן הזכויות של זוגות נשואים. אולם, קבלתן מותנית בהוכחה נקודתית כלפי כל גוף כי הם אכן מוגדרים כידועים בציבור. במאמר זה נסביר מהם הפרמטרים המגדירים זוג כידוע בציבור ומה קורה בעת פרידתם של זוגות אלו.

הקדמה

בישראל חיים זוגות רבים כידועים בציבור, אלו הם בני זוג המנהלים קשר זוגי לכל דבר ועניין, אך אינם נשואים. למרות כי לא קיימת עדיין חקיקה אחת מסודרת המעגנת את מעמדם המשפטי וזכאים כיום כמעט לכל הזכויות של זוגות נשואים מתוקף פסיקה.

במהלך השנים, התגבשה התובנה בבתי המשפט כי אין כל הבדל במהותו של הקשר הזוגי בין ידועים בציבור לבין זוגות נשואים וראו לנכון להשוות את מעמדם של הראשונים לאחרונים. זאת בפרט, לאור העלייה הניכרת לאורך השנים במספרם של ידועים בציבור בישראל.

על כן, אם הנכם ידועים בציבור, הרי שאתם זכאים לזכויות רבות בדומה לזוגות נשואים. מדובר בין היתר בזכויות מהטעם המוסד לביטוח לאומי, זכויות דיור, זכויות ירושה ועוד. בעניין זה מומלץ להיוועץ עם עורך דין לענייני משפחה, אשר יוכלו להעניק לבני הזוג הסבר מקיף אודות זכויותיהם.

מערכת יחסים זוגית

ישנם למעשה שני תנאים מרכזיים אשר בהתקיימם, יוכר זוג כידוע בציבור. התנאי הראשון הנו כי ישנה מערכת יחסים זוגית אינטימית בין הצדדים. במובן זה אין כל הבדל בין זוג ידוע בציבור לבין זוג נשוי, מלבד העובדה כי זוג ידוע בציבור אינו ממסד את הקשר ביניהם, כל זוג מסיבותיו הוא.

כך למשל, הסיבה לכך יכולה להיות בחירה חופשית של בני הזוג, אשר אינם רואים את הצורך למסד את הקשר ביניהם ובוחרים שלא להינשא. ישנם זוגות המבקשים להתנתק ממוסד הרבנות ועל כן אינם נישאים. כמו כן, רבים מן הזוגות החיים כידועים בציבור, רוצים דווקא להינשא אך לא יכולים מפאת מגבלות ההלכה הדתית, כגון כהן וגרושה.

מה קורה בעת פרידה?

כאמור לעיל, הפסיקה השוותה במידה רבה את זכויותיהם של ידועים בציבור לאלו של זוגות נשואים. אולם מה קורה כאשר הם נפרדים? מלבד סידור הגט, בני הזוג מתמודדים למעשה עם אותן סוגיות משפטיות. כך למשל, זוג נשוי יידרש לבצע חלוקת רכוש בגירושין. על ידועים בציבור חלה חזקת השיתוף ולכן, גם הם יידרשו לבצע הפרדה רכושית.

זוהי הסיבה מדוע עורכי דין לענייני משפחה ממליצים על עריכת הסכם ממון, במסגרתו יכולים כל בני זוג, ידועים בציבור או נשואים, להחליט כיצד יחולק הרכוש ביניהם אם ייפרדו ולא להיות כפופים להסדר שבחוק. דוגמא נוספת היא סוגיית מזונות הילדים. ידועים בציבור אשר הביאו ילדים לעולם, יידרשו לטפל בנושא זה, בדיוק כמו זוגות נשואים.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין, מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים. רוצים לשמוע על כך עוד?

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן