הוצאת קטינים ממשמורת

כאשר קטין, ילד עד גיל 18, אינו מטופל כהלכה על ידי הוריו, רשאי בית המשפט להורות על הוצאת קטינים ממשמורת ההורים. אולם, מדובר בצעד חריג מאוד, אשר יינקט רק כאשר שוכנע בית המשפט כי אין אמצעי אחר להבטחת רווחתו של הקטין.

תחת זאת, יוכל הוא להעמידו תחת השגחה של עובד סוציאלי, לתת להוריו הוראות בדבר חינוכו, שיקומו וכיו"ב. על מנת למנוע את הוצאת הילד מהבית ולשכנע את בית המשפט במתן אמצעי חלופי, חשוב לפנות אל עורך דין דיני משפחה, בעל ניסיון בייצוג בסוג הליכים זה.

מהי טובת הילד?

בכל הנוגע לילדים קטינים, עקרון טובת הילד הוא המנחה והמוביל את מערכת המשפט. כך לעניין משמורת ילדים בעת גירושין וכך גם בכל הנוגע להוצאת קטינים ממשמורת. החוק הרלוונטי לעניין זה הוא חוק הנוער (טיפול והשגחה), תש"ך-1960 אשר מעניק סמכות לעובדים סוציאליים שמונו על פיו, לפנות לבית המשפט כאשר הם סבורים כי קטין מסוים מצוי בסכנה כלשהי.

לבית המשפט נתונה סמכות לנקוט בכל מיני אמצעים כדי לשמור על רווחתו של הילד ואחד מהם הוא הוצאת הקטין ממשמורת ההורים. עם זאת, חשוב להבהיר כי מדובר בצעד חריג, שלא יינקט אלא במקרים קיצוניים, בהם אין לדעתו של בית המשפט חלופה אחרת אשר תבטיח את שלומו של הילד ואת רווחתו. נדגיש, כי הליך זה רלוונטי בין אם ההורים חיים יחד ובין אם הם נפרדו, אז ייתכן כי הילד מצוי במשמורת מלאה של אחד ההורים או במסגרת של משמורת משותפת.

קטין נזקק

חוק הנוער מגדיר מהו קטין נזקק וכאשר ילד עונה להגדרה זו, יפנה עובד סוציאלי לחוק הנוער לבית המשפט ויבקש ממנו לנקוט בצעד כלשהו להבטחת שלומו של הילד.  קטין נזקק הוא בין היתר מי שהאחראי עליו אינו מסוגל לטפל בו או שהוא מזניח את הטיפול בו, כמו גם מי ששלומו הגופני או הנפשי נפגע או עלול להיפגע מכל סיבה אחרת. לאחר שיחות ומפגשים עם הילד והוריו, יגיש העובד הסוציאלי חוות דעת לבית המשפט. בה יסביר איזה אמצעי הוא סבור כי יש לנקוט בנסיבות המקרה, כדי לדאוג לרווחתו של הילד.

לעיתים המלצתו לא תכלול פגיעה של משמורת ילדים, אלא תקבע כי הילד יישאר בחזקת הוריו, אך רשויות הרווחה צריכות להמשיך ולהשגיח ע מצבו. בית המשפט אינו חייב לפעול על פי חוות הדעת של העובד הסוציאלי ושיקול הדעת אפוא שמור לו בעניין זה משטובת הילד היא העקרון המנחה. עם זאת, מטבע הדברים לדעתו של בעל מקצוע שזהו עיסוקו היומיומי יהיה בדרך כלל משקל משמעותי מאוד בהחלטה. מכאן החשיבות הרבה בייצוג משפטי מקצועי אשר יציג את עמדת ההורים ואת האפשרויות לדאגה לרווחת הילד אך ללא הוצאתו מן הבית.

מהי הוצאת קטינים ממשמורת?

כאמור, שלילת משמורת ילדים מהורה היא פתרון קיצוני, שבית המשפט ממעט להשתמש בו והוא יעשה כן רק כאשר סבר כי אין דרך אחרת להבטיח את הטיפול בקטין. זאת משום שהנחת המוצא היא כי ילד זקוק להוריו והפרדה ביניהם תפגע בהתפתחותו התקינה, בתחושת היציבות, השייכות והביטחון שלו. מדובר כאמור בצעד חריג ולרוב, בית המשפט יקבע דרכים שונות לפיקוח על ההורים כגון דיווח לרשויות הרווחה, מעורבות בהליכי שיקום וכדומה.

כך, מחד נשמרת טובת הילד שהיא העיקר בהליכים אלו ומאידך, אין פגיעה של משמורת ילדים הפוגעת גם בזכות ההורה למשמורת על ילדיו וגם בטיב הקשר בינו לבין הילד. כפי שצוין לעיל, זקוקים ההורים בהליך זה לייצוג משפטי מקצועי של עורך דין משפחה אשר יגבש את הפתרון המתאים להם ולילד בהתאם לנסיבות המקרה ויפעל להציג את הנימוקים הרלוונטיים בפני בית המשפט על מנת לקבל את התוצאה הרצויה.

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן