הורות משותפת- האם זה מתאים לכם?

בעבר, החלום להביא ילד לעולם היה יכול להתגשם רק בתוך מסגרת של נישואים, אך למרבה השמחה אנו חיים כיום בעידן שבו יש מגוון של דרכים להקים משפחה. אחת מהן היא הורות משותפת: גבר ואישה שאינם בני זוג המחליטים להביא יחד ילד לעולם. מדובר במה שיכול להיות פתרון נהדר לאנשים רבים, אולם הוא מורכב ומלא אתגרים ועל כן, לפני שהנכם עושים את הצעד, בדקו היטב כי זו אכן הדרך הנכונה עבורכם.

מהי הורות משותפת?

מושג המשפחה השתנה מאוד בעשורים האחרונים ולצד המבנה המודרני של הקמת משפחה במסגרת זוגיות ונישואים, נפתחו אפשרויות נוספות ובראשן הורות משותפת. פירושה: גבר ואישה, שאינם בני זוג, מביאים יחד ילד לעולם. הצדדים יכולים להיות הטרוסקסואלים או חד מיניים, החיים לבד או הנמצאים בזוגיות עם אדם אחר.

לעיתים מדובר בבני זוג לשעבר, לעיתים בידידים קרובים, או בחיבור שנוצר במיוחד לצורך הפיכתם של הצדדים להורים. עבור רבים, הורות משותפת היא אלטרנטיבה טובה המאפשרת להם להגשים את חלומם להביא ילד לעולם, אך חשוב לדעת כי היא אינה חפה מקשיים ולכן, לפני שאתם יוצאים לדרך, וודאו כי אתם שלמים עם עצם ההחלטה וכי בחרתם את הפרטנר המתאים להפוך עמו ביחד להורה.

היו שלמים עם ההחלטה

קשה לחשוב על כמיהה גדולה יותר מהרצון לגדל ילד וזו לעיתים יכולה לגרום לצדדים לבחור בהורות משותפת מבלי שלקחו בחשבון את כל האתגרים והמורכבות שבדבר. הורות משותפת חייבת להיות תוצר של החלטה מושכלת, אשר התקבלה לאחר ששני הצדדים חשבו על כך היטב והתייעצו עם כל הגורמים הרלוונטיים.

כך למשל, רצוי לשוחח עם פסיכולוג או מטפל מסוג אחר כדי לרדת לעומקו הרגשי של המהלך הזה. לצד זאת, יש לוודא את המוכנות הפיננסית היות שהבאת ילד לעולם וגידולו הם עניין יקר, בוודאי במסגרת של הורות משותפת. כמו כן, חשוב מאוד לפנות אל עורך דין גירושין, על מנת להבין את כל ההיבטים המשפטיים ואם תתקבל החלטה חיובית, ינסח הוא את ההסכם בין הצדדים, עליו נרחיב להלן.

הפרטנר המתאים

הורות משותפת אמנם אינה זוגיות רומנטית, אך במובנים רבים היא אף יותר מקרבת בין הצדדים הקושרים את חייהם זה לזה לתמיד, עם הבאת ילד משותף לעולם. משכך, כל המבקש להיכנס למסגרת שכזו, חייב למצוא את הפרטנר הנכון עמו יש לו תקשורת טובה, ישירה, כנה ופתוחה. רק כך יוכלו הצדדים להקים תא משפחתי חם ובריא לילד ולהתמודד עם הקשיים אשר מציבה סיטואציה זו.

אמנם, הצדדים חותמים על הסכם הורות משותפת, אך הדינאמיקה של החיים יכולה להציף דברים בלתי צפויים שהחוזה לא נותן להם בהכרח מענה. על כן, חשוב מאוד לבחור את הפרטנר המתאים, בעל ערכים דומים, חוזק נפשי, יכולת פיננסית ושאר תכונות או מאפיינים החשובים לכם.

הסכם הורות משותפת

כאשר מתקבלת החלטה על הורות משותפת, יש לערוך הסכם משפטי בין הצדדים. מטרתו של ההסכם היא ליצור תיאום ציפיות בין ההורים ולהתוות את העקרונות המרכזיים בכל העניינים הנוגעים להורות המשותפת. על החוזה להתייחס לכל שלבי ההליך, החל מהכניסה להיריון ועד לגידולו של הילד.

כך למשל, יש לקבוע בהסכם מהו אופן ההתעברות ולקבוע באיזו מרפאה יתבצע מעקב ההיריון, אלו בדיקות תעשה האישה במהלכו וכיו"ב. באשר לגידול הילד, יש לקבל החלטות הנוגעות למקום המגורים, לרבות רצון של אחד הצדדים לעבור דירה, חינוך הילד, מעורבות קרובי משפחה בחייו כגון סבים וסבתות וכדומה.

כמו כן, בדומה לעריכת הסכם גירושין בהסכמה, גם כאן יש להתייחס לנושא של מזונות ילדים ומשמורת. אלו הם מקצת הנושאים אשר ההסכם צריך להתייחס אליהם ונבהיר, הסכם ממצה ומקיף יספק לצדדים וודאות רגשית, משפטית וכלכלית. כן, בכוחו למנוע מחלוקות רבות בין הצדדים וכך לאפשר ביתר קלות את קיומו של תא משפחתי יציב וחם עבור הילד.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין, מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים. רוצים לשמוע עוד על הורות משותפת?

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן