החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014

הליך הגירושין בישראל עבר שינוי מהותי בשנים האחרונות, מאז נכנס לתוקפו החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014. על פיו, בני זוג נשואים המבקשים להתגרש, מחויבים לנסות הליך של גישור, טרם יתאפשר להם להגיש תביעות זה כנגד זו בערכאות המשפטיות.

מתגרשים? גישור חובה

בחודש יולי 2016, נכנס לתוקפו חוק ההסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014. חוק זה אשר נקרא בקיצור חוק גישור חובה, אינו מאפשר לבני זוג לנהל את הליך גירושין בערכאות המשפטיות, אלא לאחר שנתנו הזדמנות להליך של גישור. הלכה למעשה, על מי מבני הזוג, להגיש בקשה ליישוב סכסוך אל בית המשפט לענייני משפחה או אל בית הדין הרבני.

לאחר מכן, יקבלו הצדדים הזמנה למספר פגישות גישור ביחידת הסיוע שליד בית המשפט או בית הדין אשר לו הוגשה הבקשה. את פגישות הגישור מנהל/ת עובד/ת סוציאלי/ת ומטרתן היא להביא את בני הזוג להסכמה בענייני הגירושין השונים ולמנוע מאבק משפטי בערכאות. יודגש כי בני הזוג רשאים להיות מיוצגים על ידי עורך דין בפגישות הגישור, למעט הפגישה הראשונה, בה הם נדרשים להגיע ללא עורך דין. ללוויי המשפטי כבר בשלב זה יש חשבות רבה מאוד, כפי שיוסבר להלן.

חשיבותו של הייצוג המשפטי

על מנת למקסם את הסיכוי להצלחתו של ניסיון ההידברות ביחידת הסיוע, חשוב כי כל אחד מבני הזוג יהיה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו. להליך הגירושין השלכות מרחיקות לכת על הצדדים ותפקידו של עורך הדין בפגישות הגישור הוא להגן על זכויות הלקוח.

בד בבד, פועל הוא לקידום פשרה אשר תואמת את העדפות הלקוח ובמקביל, הנה הוגנת כלפי הצד השני. כמו כן, אם צלח הליך הגישור, עורך הדין ידאג לניסוח הסכם גירושין טוב ומקיף אשר יתן מענה מלא לצדדים וימנע מחלוקות עתידיות.

היה וההליך לא נשא פרי, ימשיך עורך הדין הבקיא בפרטי התיק, בייצוג המשפטי, אם בניהול ההליך בערכאות ואם במסגרת הליך גישור פרטי, כפי שיוסבר להלן. עוד נציין כי "החוק הסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014" מעניק יתרון לצד אשר הגיש את הבקשה ליישוב סכסוך: באפשרותו להגיש תוך 15 יום את התביעות השונות לערכאה המועדפת עליו וזו תרכוש סמכות לדון באותם העניינים. זהו עוד נדבך לחשיבותו של הייצוג המשפטי, אשר אמון לדאוג לזכויות הצדדים בהקשר זה.

גישור גירושין

משהליך הגישור שתואר לעיל לא צלח, רשאים בני הזוג לנהל את הליך הגירושין בערכאות. אולם, לפני שממהרים לנתיב זה, כדאי וחשוב לתת הזדמנות נוספת למסגרת של גישור והפעם אצל עורך דין מומחה לגירושין. הנחת המוצא בקרב זוגות רבים היא כי היכן שנכשל הליך גישור חובה, לא יצליח הליך הגישור הפרטי, אך זוהי הנחה שגויה.

לעובדים הסוציאליים המנהלים את פגישות הגישור אין את הידע המשפטי, הניסיון הרב בניהול סכסוכי גירושין וכישורי הגישור אשר הנם כלי העבודה המרכזיים של עורך הדין המגשר. לכן, במסגרת של גישור גירושין, ישנם דווקא סיכויים טובים להגעה לעמק השווה וגיבוש הסכם גירושין אשר שני בני הזוג יהיו שבעי רצון ממנו, אף אם ההליך הראשוני לא צלח.

זכרו, גירושין בהסכמה = חיסכון בזמן, בעלויות רבות ובקושי הרגשי שמלווה כל מאבק משפטי, לכן, לנסות תמיד כדאי וזוהי הדרך הטובה ביותר לסיים את קשר הנישואין בכבוד.

רוצים לשמוע עוד בנושא הסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה? התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן