הסכם ממון ידועים בציבור

מהו הסכם ממון ידועים בציבור?

מדובר בחוזה הנערך בין בני זוג, באמצעותו מסדירים הם את חלוקת הרכוש ביניהם במקרה של פרידה. הסכם ממון מאפשר לבני הזוג לקבוע כעת, כאשר הם מצויים בזוגיות טובה ואוהבת את אופן חלוקת הנכסים באופן הוגן ומוסכם ובכך, למנוע את המחלוקות שיכולה סוגיה זו לעורר בעת פרידה, כאשר מערכת היחסים עלתה על שרטון. כמו כן, הסכמי ממון לידועים בציבור נועדו לשלול את תחולתה של חזקת השיתוף ולהוות הסדר חלופי המשקף את רצונם של בני הזוג, בדבר חלוקת הרכוש ביניהם.

בעת פרידה, חלה על זוגות ידועים בציבור חזקת השיתוף. על פיה, כל הרכוש אשר צברו בני הזוג במהלך חייהם יחד הנו בבעלותם המשותפת ויחולק אפוא ביניהם שווה בשווה. על מנת למנוע את תחולתו של הסדר זה, על בני הזוג לערוך הסכם ממון במסגרתו יקבעו הם חלוקה אחרת של הרכוש במקרה של פרידה.

חזקת השיתוף

זהו הכלל המשפטי המסדיר את אופן חלוקת הרכוש בין ידועים בציבור (וכן בין בני זוג אשר נישאו טרם 01.01.1974). על פיו, כלל נכסיהם של בני הזוג, אשר נצברו לאורך שנות חייהם יחד, שייכים לשניהם באופן שווה. על כן, בעת פרידה, כל צד יהיה זכאי ל50% מהרכוש המשותף.

עם זאת, חשוב לדעת כי חזקת השיתוף איננה אבסולוטית ובני הזוג יכולים להתנות עליה באמצעות הסכם ממון. כלומר, כלל זה מתקיים כל עוד לא חתמו הצדדים על הסכם הקובע אחרת. לצורך עריכת ההסכם, יש לפנות אל עורך דין לדיני משפחה בראשון לציון אשר ינסח עבור בני הזוג חוזה המותאם להם אישית, אשר היה ויזדקקו לו, יחסוך להם התדיינויות משפטיות בעתיד.

מה צריך לכלול ההסכם?

על ההסכם להגדיר אלו נכסים ייחשבו לרכוש משותף, אשר יתחלק בין הצדדים באופן שייקבע ומהו רכוש נפרד אשר ישוב לבעליו בעת הפרידה. צורת החלוקה של הרכוש המשותף חייבת להיות מפורטת מאוד ולהתייחס גם לשאלה מה יעלה בגורלם של נכסים אשר ערכם עולה עם השנים, נכסים הנושאים תשואות וכדומה. הסכמי ממון לידועים בציבור חייבים להתייחס גם לנושא של חובות, מתנות, ירושות וכיו"ב.

היה ולמי מבני הזוג יש עסק עצמאי, חייב הדבר לבוא גם הוא לידי ביטוי בהסכם וישנן עוד דוגמאות רבות. זוהי הסיבה מדוע חשוב כל כך כי ההסכם ינוסח על ידי עורך דין הסכם ממון תל אביב אשר לו הידע  והניסיון במקצועי לבנות עבור בני הזוג הסכם מקיף, ממצה ואשר יעניק להם הגנה משפטית אופטימאלית.

עלות הסכם ממון

למרות העובדה כי מטרתם של הסכם ממון ידועים בציבור זהה, עלותם יכולה להשתנות מזוג לזוג על פי נסיבות המקרה.  כך למשל ישנה חשיבות רבה לשאלה האם בבעלותם של בני הזוג רכוש ערב עריכת ההסכם, או שמא מדובר בזוג צעיר בתחילת דרכו שטרם הספיק לצבור נכסים, האם יש למי מבני הזוג עסק עצמאי, או שמא מנהלים הם עסק משותף, האם לבני הזוג יש ילדים וכדומה. לכל הנתונים האלו ואחרים יש השפעה ניכרת על גובה שכר הטרחה שיבקש עורך הדין עבור בניית ההסכם.

לסיכום

הסכם ממון ידועים בציבור הוא סוגיה חשובה לכל זוג באשר הוא וכן לזוגות ידועים בציבור. באמצעות הסכם זה בני הזוג יכולים לגבש, באווירה נעימה ואוהבת, הסדר הוגן לחלוקת הרכוש היה וייפרדו בעתיד. כך, נהנים הם מוודאות משפטית וכלכלית וידיעה כי במקרה של פרידה, לא ייקלעו לסכסוך כלכלי אשר יגזול מהם זמן, כסף ואנרגיה.

עוד נזכיר כי הסכם ממון ידועים בציבור מאפשר לבני הזוג למנוע את תחולתה של חזקת השיתוף הקובעת את הסדר ברירת המחדל לחלוקת הרכוש. תחת זאת, הם אלו אשר קובעים, על פי רצונם האישי המשותף כיצד יחולק הרכוש, באופן הוגן ומכבד, ללא שצד מסוים ירגיש מקופח או פגוע כפי שקורה במקרים רבים כאשר סוגיה זו מטופלת רק בעת הפרידה.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין, מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים. רוצים לשמוע עוד על הסכם ממון ידועים בציבור?

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן