העלמת הכנסות בגירושין

למרבה הצער, תהליך גירושין הופך במקרים רבים לשדה קרב של ממש, כשכסף הינו הנושא העיקרי עליו מתקוטטים בני הזוג. תהליכי חלוקת הרכוש וקביעת גובה המזונות, מובילים את הנתבע לנקיטת צעדים “מכוערים” אך נפוצים לצורך העלמת הכנסות.

קיימות שתי תופעות עיקריות בהקשר של העלמת הכנסות: החבאת כספים והברחת רכוש – לצורך התחמקות מתשלום דמי מזונות ילדים או הקטנת גובה המזונות, והתכחשות להכנסות לא מדווחות (כסף “שחור”).

העלמת הכנסות בגירושין – החבאת כספים והברחת רכוש

כאשר בן הזוג מנסה להקטין את גובה המזונות הוא עשוי לעשות זאת במגוון שיטות יצירתיות: העברת כספים לחשבונות בני משפחה, המצאת נושים דמיוניים (משתפי פעולה מטעמו) ועוד.
חשוב לזכור כי על אף שבית המשפט לענייני משפחה מודע לשיטות, הוא נוקט בגישה זהירה בכל הנוגע לחשיפתן. כחלק מזכויות היסוד, בית המשפט מקפיד לשמור על פרטיותם של קרובי המשפחה  (“החשודים” בקבלת כספים לצורך “דילול” החשבון) ואינו ממהר לחשוף את חשבונות הבנק שלהם, אלא אם השתכנע ברלבנטיות ובחיוניות חשיפת המידע הפרטי לקיום משפט תקין. לעיתים מסתפק בית המשפט בגביית עדות מבני המשפחה החשודים בשיתוף פעולה.

העלמת הכנסות “שחורות”

העלמת הכנסות בגירושין מרשויות המס, תופעה כואבת ורווחת בישראל בשל שיעורי המס הגבוהים,  הופכת לסוגיה מורכבת במקרה של גירושין.

אנו עדים למקרים רבים בהם אחד מבני הזוג נהג, במשך שנים, לא לדווח על הכנסות מעיסוקיו באמצעות מכירה ללא הוצאת חשבונית, העלמת תשלומים מסוימים בתלוש המשכורת, קבלת בונוסים לא מדווחים ועוד.
כאשר בני הזוג פותחים בהליך גירושין, צריך יהיה להוכיח כי בן הזוג משתכר יותר ממה שמצהיר, וכי, לאורך שנים, הועלמו הכנסות משמעותיות.
במקרה זה, בני זוג שחיו יחד שנים רבות ונתנו אמון זה בזה, משתמשים בסודות הפיננסים שלעיתים נהנו מהם כל בני הבית, כנשק האחד מול השני.
בתהליך הגירושין, כל המידע הפיננסי של בני הזוג זמין וחשוף לעיני בית המשפט.
אולם, בית המשפט מכריע על פי הוכחות, וכאשר מדובר בכסף “שחור”, ברוב המקרים הוא אינו מתועד וקשה להוכיח כי אכן היה קיים

המלצותינו:

אם בן זוגכם מצהיר על השתכרות נמוכה מהשתכרותו בפועל, נסו להוכיח קיומו של כסף “שחור”. אספו נתונים, נהלו רישומים של כל הנכסים המשותפים, הוכיחו רמת חיים גבוהה ו”חשודה” (ללא “מינוס” מצד אחד, ושאינה מוסברת על ידי גובה המשכורת מצד שני), הפעילו חוקר פרטי ואף בדקו אפשרות לחשיפת מידע עסקי באמצעות חקירה פיננסית. במקרים מסוימים, ניתן גם להגיש בקשות לעיקול נכסים.

זכרו, הפנייה לעורך דין גירושין המתמחה בדיני משפחה יכולה לסייע לתכנון וגיבוש אסטרטגיה נכונה ויצירתית לחלוקת רכוש ומזונות הוגנים, בהתאם ליכולות הכלכליות האמיתיות של בני הזוג.

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
דילוג לתוכן