חלוקת מניות בגירושין

חלוקת מניות בגירושין – הכיצד?

ראשית כל נבהיר, כי בשונה מנכסים אחרים, אשר אין קושי רב בחלוקתם בין בני הזוג, חלוקת מניות בגירושין היא עניין בעל מורכבות ייחודית. זאת בשל הקושי להעריך את שווין, בפרט כאשר מדובר על מניות שאינן נסחרות ובשל התנודות בערכן אשר יכולות להיות משמעותיות גם בפרק זמן קצר. כמו כן, היה ובן הזוג העובד בהייטק קיבל אופציות ולא מניות, התמונה מורכבת עוד יותר. כיצד אפוא תתבצע החלוקה? ניתן להצביע על שתי אפשרויות, האחת היא חלוקה בעין, במסגרתה יועברו מחצית מן המניות לבן/בת הזוג.

אולם פתרון זה אינו רלוונטי במקרים רבים, בשל התנגדות החברה לצרף לשורותיה את בן הזוג לשעבר של העובד, אשר נתפס מטבע הדברים, כסוג של אדם עוין בשל הנסיבות. לא אחת, יטענו בעלי החברה כי צירוף שותף שכזה לחברה, יבריח משקיעים, קל וחומר כאשר מדובר על נתח מניות משמעותי. האפשרות השנייה של חלוקת מניות בגירושין היא חלוקה בשווי, כלומר הצד שבבעלותו המניות, ישלם פיצוי כספי עבור חלקו של הצד השני בהן. ככל ומדובר על אופציות, יש להחליט האם יחולקו במועד הפרידה של בני הזוג, או במועד המימוש של האופציות

עובד בהייטק ומתגרש? מה יעלה בגורל המניות שלך

חברות הייטק רבות מתגמלות את עובדיהם באופציות ובמניות, הטבה הנחשבת לכדאית מאוד עבור כל עובד בתחום. אולם חשוב לדעת, כי כאשר עובד הייטק מתגרש, יכללו אלו בחלוקת הרכוש בינו לבין בת הזוג, בדיוק כמו כל רכוש אחר הנכלל באיזון המשאבים. אולם, בשונה מנכסים אחרים, כאן מדובר בעניין מורכב יותר, הדורש חישוב מוקפד על מנת לשמור על זכויות בני הזוג.  כיצד מתבצעת חלוקת מניות בגירושין? בכך יעסוק המאמר שלפניכם.

מדוע נכללות חלוקת מניות בגירושין בחלוקת הרכוש?

בהעדר הסכם ממון הקובע אחרת, בעת גירושין, יחולק הרכוש המשותף בין בני הזוג שווה בשווה. כאשר אנו חושבים על חלוקת הרכוש, ברור לנו כי מדובר בנכסים כדוגמת דירת המגורים של בני הזוג, במטלטלין שבבית, בכספים שנצברו בחשבונות הבנק וכיו"ב. אולם למעשה, ישנם עוד סוגים שונים של רכוש אשר יכללו בחלוקה, אשר לרוב איננו מודעים להם, עד אשר אנו עומדים בפני הליך גירושין.

אחת הדוגמאות לכך היא הזכויות הסוציאליות. כלומר, במקרה של גירושין, כל אחד מבני הזוג יהיה זכאי למחצית מאותן זכויות של בן/בת הזוג. אופציות ומניות שניתנו למי מבני הזוג במסגרת עבודתו, נכללות גם הן בזכויות הסוציאליות ועל כן, יעמדו אלו לחלוקה בעת פרידתם של בני הזוג. בשל שווין הכלכלי של אלו, עורך דין דיני משפחה ייתן דעתו בכובד ראש לסוגיה זו במסגרת חלוקת הרכוש ויפעל לשמירת האינטרסים של הלקוח/ה בעניין זה, אם בהסכמה ואם בעת גירושין ללא הסכמה.

חתימה על הסכם גירושין

ראינו אפוא כי ישנן דרכים שונות לצורך חלוקת מניות בגירושין ועל כן יש לבחון מהי הדרך הטובה והרלוונטית, בכל מקרה לגופו, על פי נסיבותיו. בדומה לכל יתר הסוגיות העומדות על הפרק בגירושין, גם כאן, יכולים בני הזוג להגיע להסכמה, או למסור את ההכרעה בעניין לערכאה שיפוטית. ככל וישנו מקום להידברות, כדאי לעשות את המאמץ הנדרש כדי לגבש פשרה הוגנת אשר תעוגן במסגרת הסכם גירושין.

ראשית, על מנת לקבל וודאות משפטית וכלכלית, שכן אין בטוחה מה יחליט בית המשפט כשיובא העניין לפניו. שנית, יוכלו בני הזוג להימנע מהסלמת הסכסוך ביניהם, לקדם את סיומו של הליך הגירושין ולחסוך בעלויות ובזמן הכרוכים בניהול התביעה.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין, מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים. רוצים לשמוע עוד בנושא חלוקת מניות בגירושין?

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן