חלוקת רכוש בגירושין

חלוקת רכוש בגירושין – איך זה מתבצע ?

העיקרון המנחה באשר חלוקת רכוש בגירושין, הוא כי מדובר ברכוש המשותף אשר צברו בני הזוג במהלך נישואיהם. מדובר בכלל סוגי הנכסים, החל מכספים בחשבון הבנק וקופות הגמל והחיסכון, נכסי הנדל"ן והמטלטלין וכלה בנכסי קריירה ומוניטין. כפי שבני הזוג מתחלקים בזכויות שצברו, כך מתחלקים הם גם בחובות ולכן, אם בני הזוג צברו חובות משותפים, יישאו יחד בפרעונם בעת הליך גירושין.

ומה בדבר רכוש אישי שקיבל אחד מבני הזוג בשנות הנישואים, למשל מתנות או ירושות? אלו יישארו בבעלותו של בן הזוג שקיבל אותם, אלא אם הצד השני יוכל להוכיח כוונת שיתוף באותו הנכס, אז יהיה רשאי הוא לזכויות בו.

אופן חלוקת הרכוש בגירושין יתבצע באחת משלוש דרכים: על פי הסכם ממון שנחתם בעבר בין הצדדים, על פי חלוקה מוסכמת אליה הגיעו בני הזוג במסגרת הסכם גירושין, או, בהעדר קיומו של אחד מאלו, יחול הסדר חלוקת הרכוש שבחוק, חלוקה שווה של איזון משאבים – חלוקת רכוש ללא הסכם ממון.

כאשר בני זוג עומדים בפני פירוק הנישואים, יש לבצע חלוקת רכוש בגירושין ביניהם. ככלל, יחולק הרכוש שווה בשווה, אלא אם בני הזוג חתמו על הסכם ממון, או הגיעו להסכמה אחרת במסגרת הסכם גירושין בהסכמה. איזה רכוש נכלל בתוך ההפרדה הרכושית? מהי השפעתו של הסכם ממון על חלוקת הרכוש? ומהי קורה בעת מחלוקת בין הצדדים בסוגיה זו?

השפעתו של הסכם ממון בחלוקת רכוש בגירושין

זוגות רבים בוחרים לערוך הסכם ממון, לפני הנישואין או לאחר שנישאו. הסכם זה קובע הוראות בדבר חלוקת רכוש בגירושין בין בני הזוג במקרה של גירושין ומטרתו היא למנוע מאבק כלכלי היה והצדדים יחליטו להיפרד בעתיד. כאשר ההסכם מנוסח על ידי עורך דין משפחה מקצועי ומנוסה, יבטיח ההסכם את הזכויות הכספיות של שני הצדדים ובכך יעניק להם וודאות כלכלית בדבר עתידם. כמו כן, הסכם ממון מגשים מטרה חשובה נוספת והיא יציבות במערכת היחסים, שכן בני הזוג יודעים שהם נמצאים זה עם זו מתוך אהבה כנה ולא בשל אינטרס כספי.

משמעותו של הסכם ממון על חלוקת רכוש בגירושין היא כי ההפרדה הרכושית בגירושין תתבצע על פי ההוראות שנקבעו בשעתו בהסכם. זאת למעט מצב שבו מי מהצדדים טוען לבטלותו של ההסכם בשל אחת מן העילות שבחוק, כגון כי החתימה על הסכם ממון נעשתה מתוך עושק, או בשל הטעייה מצדו של בן/בת הזוג.

מה קורה במצב של מחלוקת?

כאמור, חלוקת רכוש בגירושין הינה תהליך מורכב וסבוך, לא אחת נוצרת בין בני הזוג מחלוקת בסוגיה זו. זאת כאשר לא נחתם בעבר הסכם ממון בין הצדדים ועתה חלוקת הרכוש צריכה להתבצע בדרך של איזון משאבים, קרי, חלוקה שווה, או כל דרך חלוקה אחרת עליה יסכימו הצדדים. במצב של מחלוקת, עומדות בפני בני הזוג שתי אפשרויות: האחת היא להגיש תביעה בבית המשפט והשנייה היא לנסות הליך של גישור בגירושין.

נזכיר כי כיום, מחויבים בני זוג בהליך גירושין, לקיים מספר פגישות גישור חובה במסגרת יחידת הסיוע ורק אז תיפתח בפניהם הדרך לערכאות. אולם, לא כדאי למהר אל בית המשפט משום שבמקרים רבים, היכן שהליך גישור חובה לא צלח, יכול הגישור הפרטי אצל עורך דין לענייני גירושין, להביא את בני הזוג לכדי הסכמות הדדיות בנושא חלוקת הרכוש וכן ביתר סוגיות הגירושין ולהביא לסיומו המהיר של ההליך המשפטי, תוך שמירה מירבית על זכויות הצדדים.

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן