ייפוי כח מתמשך

מה זה ייפוי כח מתמשך?

מסמך זה מאפשר לכל אדם מעל גיל 18, לקבוע בעודו צלול וכשיר, מי ידאג לענייניו כאשר הוא לא יוכל לדאוג להם בעצמו. ייפוי הכח יכול להתייחס לכל ענייניו של הממנה או לנושא אחד או מספר נושאים ספציפיים. כמו כן, באפשרותו למנות אדם אחד או מספר מיופי כח.

כך למשל, רשאי אדם למנות מישהו מסוים אשר יקבל עבורו החלטות רפואיות ואדם אחר אשר יהיה אמון על ענייני הרכוש. כמו כן, ניתן ואף רצוי למנות מיופה כח חלופי במקרה ואותו אדם לא יוכל עוד למלא את תפקידו כמיופה כח או לא ירצה לעשות כן מכל סיבה שהיא.

ייפוי כח מתמשך הוא מסמך משפטי, אשר באמצעותו יכול כל אדם לקבוע מבעוד מועד, מי ינהל את ענייניו, כאשר הוא יאבד את צלילותו ולא יהיה כשיר לעשות כן. בשל חשיבותו של מסמך זה, קבע החוק כי ייפוי כח מתמשך ייחתם בפני עורך דין לדיני משפחה אשר עבר הכשרה מיוחדת לכך.

ליצירת קשר לחצו כאן

פנייה אל עורך דין משפחה

בשל משמעותו הרבה של ייפוי כח מתמשך, נקבע כי מסמך זה, על מנת שיהיה בר תוקף, ייחתם בפני עורך דין אשר עבר הכשרה ייעודית בסוגיה זו ושאין לו כל עניין אישי בייפוי הכח. באתר לשכת עורכי הדין ניתן לראות את רשימת עורכי הדין אשר מוסמכים לעניין זה, כאשר רצוי לפנות אל עורך דין משפחה לצורך ניסוח ייפוי כח מתמשך. הסיבה לכך היא כי לרוב, אנו ממנים את קרובי משפחתנו להיות מיופי כוחנו ומשכך, עלינו לקבל ייעוץ משפטי מקיף, אשר ייתן לנו מבט רחב וכולל על כל היבטיה של סוגיה זו.

מהו ההבדל לעומת אפוטרופסות?

כאשר אנו קוראים אודות ייפוי כח מתמשך, עולה השאלה מהו ההבדל בין מנגנון זה לבין מוסד האפוטרופסות. ובכן, מינוי אפוטרופוס נעשה בדרך כלל לאחר שמצבו של החסוי מדרדר ועל כן, לרוב, לרצונו בעניין זה אין משקל ממשי. כמו כן, לא אחת הופך הליך המינוי למאבק משפטי בין קרובי משפחתו של החסוי משזהות אפוטרופוס לא נקבעה מראש.

לעומת זאת, ייפוי כח מתמשך מאפשר לכל אחד מאתנו לקבוע בעודנו צלולים, מיהו אותו אדם או מספר אנשים, אשר יטפלו בענייננו בעתיד, כאשר לא נהיה כשירים לזאת ובכך, גם רצוננו האישי מתמלא וכן, ניתן למנוע את היווצרותו של סכסוך משפטי בעניין זה.

מתי ייפוי כח מתמשך נכנס לתוקפו?

מטרתו של מסמך זה היא לוודא כי כאשר לא נוכל לדאוג עוד לענייננו, יהיה מי שיעשה זאת עבורנו וישמור על האינטרסים הרפואיים והכלכליים שלנו. זהו אפוא מסמך הצופה בפני העתיד, כך שעולה השאלה כיצד נדע מתי הוא נכנס לתוקף. ובכן, מייפה הכח רשאי לקבוע במפורש בייפוי הכח באלו תנאים ייכנס הוא לתוקף ואם לא התייחס מפורשות לכך, ייכנס ייפוי הכח לתוקפו על פי חוות דעת רפואית, הקובעת כי הממנה אינו מסוגל עוד להבין באותו עניין שלשמו ערך את ייפוי הכח.

על מנת להפעיל הלכה למעשה את ייפוי הכח, יש לבצע פרוצדורה מסוימת ולשם כך יש לפנות אל עורך דין לענייני משפחה אשר ידאג לכל התהליך, לרבות מתן הודעה לאפוטרופוס הכללי כפי שנדרש על פי חוק.

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן