משמורת משותפת

עוד בעבר, נחשבה משמורת משותפת לחריג בנוף, הרי שכיום רבים מן הזוגות המתגרשים בוחרים בהסדר זה.

מהי בעצם? מהם יתרונותיה וחסרונותיה? וכיצד משפיע הסדר זה על שאלת מזונות ילדים

משמורת משותפת – מהי?

כשמה כן היא, משמורת משותפת משמעותה כי ההורים חולקים יחד במשותף את החזקה על הילדים. זאת בשונה מהסדר של משמורת מלאה, במסגרתו ממונה הורה אחד למשמורן ולהורה האחר נקבעים הסדרי ראיה. מלבד זמני השהות עם הילדים אשר הנם שווים או כמעט שווים בין שני בני הזוג. פירושה גם כי להורים מעורבות זהה בחיי הילדים וכי עליהם לקבל יחד החלטות הנוגעות להם.

אין להורה אחד עדיפות על פני האחר בעניין זה. משכך, משמורת משותפת אינה מתאימה בכל מקרה גירושין, אלא רק כאשר בני הזוג נותרו ביחסים תקינים למרות הפרידה. מתלבטים אם זו הבחירה הנכונה עבורכם?

פנו אל עורך דין משפחה בראשון לציון אשר יעניק לכם ייעוץ וייצוג משפטי בתהליך הליך גירושין כולו וכן יחווה דעתו מניסיונו המקצועי האם משמורת משותפת מתאימה לכם.

יתרונות וחסרונות

עבור הילדים, משמעותם של הגירושין הוא פירוק התא המשפחתי המוכר להם, במסגרתו עוזב אחד ההורים, לרוב האב, את בית המשפחה ועובר להתגורר בבית אחר. משמורת משותפת, בהשוואה למשמורת מלאה, מרככת את הנתק הזה ומאפשרת לשמר קשר קרוב ורציף של הילדים עם שני הוריהם על אף הפרידה.

זהו היתרון המרכזי של משמורת משותפת. ומה בדבר חסרונותיה? יש הטוענים כי נדידת הילדים בין שני בתים באופן שווה יוצרת תחושה של אי יציבות אצל הילדים ועל כן משמורת מלאה היא הפתרון הטוב יותר, אז יש לילדים בית אחד מרכזי והם נמצאים במסגרת הסדרי ראייה בלבד אצל ההורה השני.

מזונות במשמורת משותפת

עד לא מזמן, סכום תביעת מזונות הילדים במשמורת משותפת היה נגזרת של דמי מזונות עבור משמורת מלאה. כלומר, בתי המשפט היו מחשבים כמה היה משלם האב לו היה מדובר במשמורת מלאה ומסך זה מפחיתים את שיעור המזונות בכ25-50 אחוז. עורך דין לענייני משפחה בראשון לציון מסביר כי מאז יולי 2017, אז קבע בית המשפט העליון שוויון בין ההורים בנטל המזונות, סכום המזונות מחושב באופן שונה: על פי יחסי השהות המדויקים של ההורים ויחס ההכנסות שלהם.

על כן, חובת המזונות אינה מוטלת עוד על האב בלבד אלא ההורים נושאים בה יחד. כמו כן, ככל שרמת ההכנסה של ההורים דומה או זהה, ייתכן שלא יהיה צורך בתשלום מזונות של הורה אחד לאחר, אלא כל הורה יישא בהוצאות הילדים כאשר הם עמו ויחלקו הוצאות חריגות.

מה קורה אם אחד מההורים מתנגד למשמורת משותפת?

כאשר אחד ההורים מעוניין במשמורת המשותפת על הילדים, במידה וגם ההורה השני מסכים אז בית המשפט לרוב מאשר את ההסכמה הזו ומורה על משמורת המשותפת של בני הזוג. אולם, ישנם לא מעט מקרים בהם הורה אחד מעוניין במשמורת משותפת, בעוד ההורה השני מנגד לכך בתוקף.

במידה וקיימת מחלוקת בין ההורים והם לא מסכימים פה אחד על משמורת משותפת, הרי שבמקרה שכזה בית המשפט יבחן את עמדת שני הצדדים ואת רצון ההורה המעוניין במשמורת משותפת אל מול הטעמים שבגינם ההורה השני מתנגד לכך ובהתאם לכך, יפסוק בעניין.

בית המשפט בוחן באופן אובייקטיב את העילה של ההורה העותק אל המשמורת המשותפת על מנת לקבל החלאה לגבי טיב הבקשה. ישנם לא מעט הורים אשר מגישים בקשה למשמורת רק בכדי להקשות על בן הזוג שלהם. כמו כן, גם במקרה של התנגדות למשמורת משותפת, יבחן בית המשפט את העניין באופן אובייקטיבי על מנת להבין האם ההתנגדות מבוססת על טענות מוצדקות או שמא מדובר ברצון של אחד מבני הזוג לנקום באחר או להקשות את התהליך לאחר.

בית הדין רואה את טובת הילדים מעל הכל ועל כן, הוא יעשה את הכל בכדי להגיע להחלטה הנכונה אודות משמורת המשותפת או אי המשמורת על הילדים. חשוב מאוד שכל אחד מההורים חייב להיעזר בעורך דין לענייני משפחה מקצועי ומנוסה, אשר יעניק ייצוג הולם לבקשה שלו בתהליך המשפט.

כמה מילים מפי מיטל כסיף על משמורת משותפת

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן