משמורת משותפת

בעוד שבעבר, נחשבה משמורת משותפת לחריג בנוף, הרי שכיום רבים מן הזוגות המתגרשים בוחרים בהסדר זה. מהי בעצם משמורת משותפת? מהם יתרונותיה וחסרונותיה? וכיצד משפיע הסדר זה על שאלת מזונות ילדים

משמורת משותפת

משמורת משותפת – מהי?

כשמה כן היא, משמורת משותפת משמעותה כי ההורים חולקים יחד במשותף את החזקה על הילדים. זאת בשונה מהסדר של משמורת מלאה, במסגרתו ממונה הורה אחד למשמורן ולהורה האחר נקבעים הסדרי ראייה. מלבד זמני השהות עם הילדים אשר הנם שווים או כמעט שווים בין שני בני הזוג, משמורת משותפת פירושה גם כי להורים מעורבות זהה בחיי הילדים וכי עליהם לקבל יחד החלטות הנוגעות להם.

אין להורה אחד עדיפות על פני האחר בעניין זה. משכך, משמורת משותפת אינה מתאימה בכל מקרה גירושין, אלא רק כאשר בני הזוג נותרו ביחסים תקינים למרות הפרידה. מתלבטים אם זו הבחירה הנכונה עבורכם? פנו אל עורך דין משפחה בראשון לציון אשר יעניק לכם ייעוץ וייצוג משפטי בהליך הגירושין כולו וכן יחווה דעתו מניסיונו המקצועי האם משמורת משותפת מתאימה לכם.

יתרונות וחסרונות

עבור הילדים, משמעותם של הגירושין הוא פירוק התא המשפחתי המוכר להם, במסגרתו עוזב אחד ההורים, לרוב האב, את בית המשפחה ועובר להתגורר בבית אחר. משמורת משותפת, בהשוואה למשמורת מלאה, מרככת את הנתק הזה ומאפשרת לשמר קשר קרוב ורציף של הילדים עם שני הוריהם על אף הפרידה. זהו היתרון המרכזי של משמורת משותפת. ומה בדבר חסרונותיה? יש הטוענים כי  נדידת הילדים בין שני בתים באופן שווה יוצרת תחושה של אי יציבות אצל הילדים ועל כן משמורת מלאה היא הפתרון הטוב יותר, אז יש לילדים בית אחד מרכזי והם נמצאים במסגרת הסדרי ראייה בלבד אצל ההורה השני.

מזונות במשמורת משותפת

עד לא מזמן, סכום תביעת מזונות הילדים במשמורת משותפת היה נגזרת של דמי המזונות עבור משמורת מלאה. כלומר, בתי המשפט היו מחשבים כמה היה משלם האב לו היה מדובר במשמורת מלאה ומסך זה מפחיתים את שיעור המזונות בכ25-50 אחוז. עורך דין לענייני משפחה בראשון לציון מסביר כי מאז יולי 2017, אז קבע בית המשפט העליון שוויון בין ההורים בנטל המזונות, סכום המזונות מחושב באופן שונה: על פי יחסי השהות המדויקים של ההורים ויחס ההכנסות שלהם.

על כן, חובת המזונות אינה מוטלת עוד על האב בלבד אלא ההורים נושאים בה יחד. כמו כן, ככל שרמת ההכנסה של ההורים דומה או זהה, ייתכן שלא יהיה צורך בתשלום מזונות של הורה אחד לאחר, אלא כל הורה יישא בהוצאות הילדים כאשר הם עמו ויחלקו הוצאות חריגות.

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

 

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח’ ז’בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח’ הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן