מתי ניתן לבצע התנגדות לצוואה?

התנגדות לצוואה

כאשר אדם נפטר והותיר אחריו צוואה, ישנה פרוצדורה משפטית הנדרשת לשם מימוש הצוואה וחלוקת הרכוש בין היורשים. זו נקראת צו קיום צוואה, כאשר אחד מן השלבים בה הוא פרסום דבר בקשת הצו בעיתון יומי. זאת על מנת ליידע את הציבור כי הוגשה בקשה כאמור ולאפשר הגשת התנגדות. ככלל, צו קיום צוואה יינתן על ידי רשם צוואות וירושות (הקרוי גם הרשם לענייני ירושה) לאחר שהוגשה לו בקשה בכתב.

אולם, כאשר הוגשה התנגדות לצוואה, לאחר פרסום ההודעה לציבור, לא יוכל הרשם לתת בידי היורשים את הצו, אלא התיק יעבור לטיפולו של בית המשפט לענייני משפחה. זה יזמין את הצדדים לדיון, היורשים מחד והמתנגד מאידך, ישמע את טענותיהם ויחליט האם ההתנגדות לצוואה תקינה או שיש מקום לפסול אותה.

כמו כן, יכול בית המשפט לקבוע כי ההתנגדות לצוואה מוצדקת רק לגבי חלק מן הצוואה ועל כן חלק זה יבוטל, אך יתר הוראות הצוואה תקוימנה. נדגיש כי נטל ההוכחה הנו על המבקש לפסול את הצוואה ובית המשפט יכריע בעניין על פי הראיות שיובאו בפניו.

חוק הירושה מונה עילות שונות בגינן ניתן לבצע התנגדות לצוואה. ההתנגדות מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה והוא יקיים דיון בעניין, בסופו יחליט האם יש לקיים את הצוואה, או שמא ההתנגדות מוצדקת ויש לפסול את הצוואה, באופן מלא או חלקי.

פסילת צוואה –מהי המשמעות?

היה ובית המשפט שוכנע כי ההתנגדות שהוגשה לו מוצדקת ומחליט אפוא לבטל את הצוואה, משמעות הדבר היא כי רכושו של המנוח לא יחולק כפי שרצה והביע בצוואתו. תחת זאת, יחול הסדר ברירת המחדל שבחוק הירושה, הקובע את סדר היורשים וחלקם בעזבון.

במצב שכזה, יוצא צו ירושה, המצהיר על זהות היורשים וחלקו של כל אחד מהם ברכוש. האפשרות של הגשת התנגדות לצוואה אשר עלולה להוביל לפסילתה, ממחישה את החשיבות שבעריכת צוואה באמצעות עורך דין בלבד, המתמחה בתחום צוואות וירושות.

מדוע? משום שכאשר אנו עורכים צוואה אצל עורך דין מומחה לענייני משפחה, אשר לו הידע המשפטי והניסיון המקצועי, מצטמצם באופן ניכר הפתח לקיומה של עילה להתנגדות לצוואה. באופן הזה, אנו מבטיחים כי כאשר נלך לעולמנו, רצוננו כפי שנקבע בצוואה ייצא אל הפועל ורכושנו יעבור למי שאנו בחרנו כיורשנו.

מתי ניתן להתנגד לצוואה?

התנגדות לצוואה ניתן להגיש אך ורק בעילות המנויות בחוק הירושה. מדובר ברשימה סגורה של עילות ולכן, רק כאשר למתנגד לצוואה יש בסיס לקיומה של אחת מהעילות או יותר, יוכל לפנות לבית המשפט ולהגיש התנגדות. בין העילות שבחוק: אי כשרות לצוות, צוואה לטובת עדים והשפעה בלתי הוגנת. אנו נתמקד בזו האחרונה בשל שכיחותה הרבה. השפעה בלתי הוגנת היא מצב שבו טוען המתנגד לצוואה, כי למנוח הייתה תלות עמוקה ביורשים ובגינה נכתבה הצוואה לטובתם.

כלומר, אין המדובר ברצונו הכנה והחופשי של המצווה להוריש להם את רכושו. הכלל הבסיסי לתוקפה של צוואה הוא כי המצווה ערך אותה ללא לחץ, איום או השפעה חיצונית והיא מבטאת את הרצון הכנה והאמיתי שלו.

המחוקק סבר כי בעת קיומה של השפעה בלתי הוגנת מצד יורש, נשלל רצונו החופשי של המצווה ולכן יש לפסול את הצוואה. חשוב לציין, כי תלות פיזית של המצווה לצורך ביצוע פעולות היומיום שלו בשל מצבו הבריאותי אין בה די בהקשר זה כדי להוות עילת פסילה. על המתנגד יהיה להוכיח את קיומה של תלות רחבה ועמוקה יותר של המצווה ביורש, למשל ניתוק חברתי של המצווה מסביבתו במטרה לבודד אותו ולהשפיע עליו לצורך כתיבת הצוואה.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין, מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים. רוצים לשמוע על כך עוד?

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן