נותנים הלוואה לבן משפחה? כך תקבלו את כספכם בחזרה

הלוואה לבן משפחה

הורים רבים מעניקים לילדיהם הלוואה על מנת לסייע להם כלכלית. אולם, על מנת להבטיח כי יקבלו בבוא העת את כספם בחזרה ולהימנע מסכסוך משפטי, עליהם לערוך הסכם הלוואה בינם לבין הילד ואם הנו נשוי, אזי גם לדאוג לחתימה על הסכם ממון.

סיוע כספי לילדים

מתן עזרה כלכלית בין הורים לילדים היא תרחיש נפוץ מאוד. לעיתים מדובר במתנה שמבקשים ההורים להעניק לבנם או לבתם, אולם לעיתים הסיוע הוא הלוואה בלבד, אשר ישנה ציפייה ברורה כי תוחזר בעתיד. היות שמדובר בבני משפחה ובפרט ביחסים קרובים בין הורה לילד, הנחת המוצא היא כי הילד ידאג להשיב להורים את כספם.

המציאות מלמדת כי במקרים רבים הבן או הבת או בני זוגם רואים בסיוע כמתנה ולא כהלוואה ומסרבים להחזיר את הכסף. בשל חזקת המתנה, עליה נסביר מיד, בהעדר הוכחה כגון הסכם ממון, כי הסיוע הכספי שניתן הוא הלוואה, לא יוכלו ההורים לקבל את כספם בחזרה.

על כן, על מנת להבטיח את כספו, חייב כל הורה המעניק סיוע כלכלי לילדיו, לערוך הסכם מסודר אשר יבהיר מעל לכל ספק כי מדובר בהלוואה ולא במתנה. כך, אם ייתקלו ההורים בסירוב של הילד או בן/ת הזוג להשיב את הכסף, תהיה עלולה להיות בידם עילה לתביעה.

חזקת המתנה

הכלל המשפטי אומר כי העברת כספים בין אנשים זרים היא הלוואה, אלא אם מקבל הכסף יכול להוכיח כי מדובר במתנה. עם זאת, כאשר עסקינן בבני משפחה, החזקה היא הפוכה: הכספים שניתנו הם מתנה, אלא אם הנותן יוכיח כי מדובר בהלוואה. המשמעות היא כי כאשר הורים נותנים לילדיהם סיוע כספי כהלוואה, הם חייבים לתעד זאת, למשל במסגרת הסכם בין בני משפחה.

אם לא יעשו כן וייאלצו להגיש תביעה, לא יוכלו לסתור את החזקה. אז, בית המשפט יכול ויראה בסיוע הכספי כמתנה ולא כהלוואה וידחה את תביעתם. נדגיש כי חזקת המתנה לא חלה על כל מערכת יחסים בין בני משפחה, אלא הדבר תלוי בטיב הקשר. החזקה תחול רק אם מדובר על קשר קרוב, בעל סממני תמיכה.

עריכת הסכם

בשל קיומה של חזקת המתנה כאמור, בבואם של הורים לתת הלוואה לילדיהם, עליהם לערוך הסכם בכתב, מסודר וברור, אשר לא יותיר כל מקום לפרשנות כי מדובר בהלוואה ולא במתנה. לאלו הסכמים אנו מתכוונים? ראשית, הסכם הלוואה, בו יש לציין את סכום ההלוואה, אופן העברתה, מועד ואופן ההחזר וכיו"ב.

כמו כן, אם הבן או הבת נשואים, חשוב לדאוג כי יחתמו על הסכם ממון, על מנת להבטיח כי בן/בת הזוג לא ידרשו את חלקם בכספים ואלו יחזרו להורים.  לחילופין, ניתן לקבוע כי בעת גירושין, בני הזוג ימשיכו לשלם את ההלוואה עד פירעונה. ככל ובני הזוג הם ידועים בציבור או טרם נישאו, ניתן לערוך הסכם ממון לפני נישואין.

טענת ויתור

ישנם מקרים בהם דאגו ההורים לחתימה על הסכם ממון וכן ערכו הסכם הלוואה לבן משפחה לבינם. אולם, כאשר הגיע המועד המוסכם להחזר ההלוואה, הילד מיוזמתו לא השיב את הכסף וההורים לא עמדו על כך. ככל שחולף הזמן ללא דרישה מצד ההורים לפרעון ההלוואה, נפתח פתח לטענת ויתור.

במה דברים אמורים? ככל ותוגש בסופו של יום תביעה לבית המשפט, יוכל הילד לטעון כי היות שההורים לא אכפו את ההסכם ולא דרשו ממנו את פרעון ההלוואה לאורך השנים, הם למעשה ויתרו על החוב. אם טענה זו תתקבל, תביעת ההורים תידחה ולכן אין די בעריכת ההסכמים הרלוונטיים, אלא יש גם להקפיד לאכוף אותם בבוא העת.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין, מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים.

רוצים לשמוע על הלוואה לבן משפחה? התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן