עריכת צוואה בגירושין

עריכת צוואה בגירושין

חוק הירושה קובע כי בהעדר צוואה, יעבור עזבונו של אדם שנפטר ליורשים המנויים בחוק ובראשם, בן/בת הזוג של המנוח/ה. פירוש הדבר הוא, כי כל עוד בני זוג נשואים, אף אם הם נמצאים בעיצומו של הליך גירושין, אם אחד מהם נפטר, השני יורש אותו.

בזמן שבני הזוג חיים יחד באהבה, הרי שקרוב לוודאי כי הם רוצים לרשת זה את זו, אולם רצון זה משתנה בדרך כלל בעת החלטתם להתגרש. משכך, עם תחילתו של הליך הגירושין, מומלץ כי כל אחד מבני הזוג יפנה לעורך דין לצורך עריכת צוואה בגירושין על מנת למנוע מצב שאם ילך לעולמו טרם בא ההליך בא לסיומו, בן/בת הזוג יירשו אותו ויקבל את רכושו.

אין ספק כי זהו אינו תרחיש נעים לחשוב עליו, בוודאי כאשר לבני הזוג יש ילדים, אולם עלינו לזכור כי איש מאיתנו אינו יכול לחזות את העתיד. הליכי גירושין יכולים להימשך זמן רב ולא אחת קרו מקרים בהם בני הזוג היו בעיצומו של ההליך המשפטי, כאשר אחד מהם נפטר ובן הזוג שנותר בחיים, ירש את רכושו של האחר. זאת למרות שבני הזוג כבר לא חיו יחד תקופה ארוכה והיו במהלכו של הליך גירושין, כך שבן הזוג שנפטר לא היה רוצה כי עזבונו יעבור לבן הזוג ממנו ביקש להיפרד.

במסגרתו של הליך הגירושין, עומדות בפני בני הזוג מספר סוגיות מרכזיות כגון משמורת הילדים, מזונות וחלוקת הרכוש. לצד ההתמודדות עם ההליך המשפטי, ישנה פעולה נוספת שחשוב מאוד כי בני הזוג יבצעו והיא עריכת צוואה. מדוע? בכך יעסוק המאמר שלפניכם.

הקדמה: מהי צוואה?

הצוואה היא מסמך משפטי, במסגרתו יכול כל אדם מעל גיל 18 שהנו כשיר משפטית, לקבוע מי יירש את רכושו בעת מותו. במסגרת עריכת צוואה בגירושין, אנו קובעים את זהות היורשים שלנו ואת חלקו של כל אחד מהם בנכסים שצברנו לאורך חיינו. הדעה הרווחת היא כי צעד זה רלוונטי רק לעת זקנה, אך אין לדעת מה יילד יום ולכן כדאי לערוך צוואה ברגע שצברנו רכוש שניתן להוריש אותו ליקירים לנו.

כמו כן, כפי שנראה להלן, בעת הליך גירושין, ישנה חשיבות אדירה לערוך צוואה, על מנת למנוע מבן/בת הזוג מהם אנו מבקשים להיפרד, לרשת את רכושנו. מסמך הצוואה חייב להיות ערוך על פי הכללים שבחוק הירושה וכן עליו להיות ברור ומפורט. אם לא כן, קיימת סכנה כי הצוואה תיפסל ורצוננו לא ייצא אל הפועל.

על כן, מומלץ מאוד לערוך צוואה אצל עורך דין משפחה, אשר יקפיד על כל האמור לעיל באופן מדויק ומקצועי. כן, יעניק למצווה מענה משפטי גם לסוגיות נוספות רלוונטיות כגון תכנון מס. בנוסף, יטפל עורך הדין בבוא העת בהליך הוצאת צו קיום צוואה אצל רשם הצוואות.

ומה בדבר ידועים בציבור?

עמדנו עד כה על החשיבות של עריכת צוואה בגירושין ונדגיש כי אין זה משנה אם בני הזוג נישאו ברבנות או כי מדובר על גירושים אזרחיים. כעת עולה השאלה האם צעד זה הוא חשוב גם עבור ידועים בציבור העומדים בפני פרידה. התשובה לשאלה זו היא בחיוב והרציונל הוא למעשה זהה.

זאת משום שבהעדר צוואה הקובעת אחרת וכל עוד בני הזוג לא היו נשואים לאדם אחר, בעת פטירתו של אחד מהם, בן הזוג שנשאר בחיים הוא היורש, כפי שקורה אצל זוגות נשואים. על כן, כאשר זוג ידועים בציבור מחליט להיפרד, על כל אחד מהם לערוך צוואה, כדי למנוע מצב שבו מי מהם יירש את האחר, לפני שהליך הפרידה בא על סיומו.

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן