בית דין לענייני משפחה

בית המשפט לענייני משפחה הוא גוף משפטי אשר נוסד בשנת 1995, מטרת היווסדו הייתה לצורך טיפול מרוכז של כל הסכסוכים השונים הקשורים לענייני משפחה. בניגוד לכל בית משפט אחר, בית משפט לענייני משפחה אינו כפוף לסדרי הדין והראיות, מה שמאפשר לו לגלות גמישות גדולה יותר ולהפעיל שיקול דעת בהתאם לניסיונם של שופטי בית המשפט בתחום דיני המשפחה.

סמכויות

סמכויות השיפוט של בית המשפט לענייני משפחה היא בעיקר בנושאים אשר מהותם סכסוכים משפחתיים. בין היתר, בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לשפוט בכל מה שקשור להליכים הנלווים לגירושין, כמו: מזונות, רכוש ומשמורת ילדים, קביעת אבהות, עניינים בתחום הירושה. כמו כן, בית משפט לענייני משפחה מוסמך לשפוט גם בכל מה שקשור לסכסוכים בין בן משפחה לבין עיזבון אדם שנפטר. הייחוד של בית המשפט לענייני משפחה בא לידי ביטוי בכך, שהשופטים בו הינם שופטים אשר מומחים ומנוסים בתחום של דיני משפחה. מה שמאפשר להם לבדוק ולקחת בחשבון את מכלול הנסיבות והעובדות באותו התיק ולשפוט בהתאם. חשוב לציין, שלמרות כל סמכויותיו, בית המשפט לענייני משפחה אינו מוסמך לדון בהיבטי גירושין ומתן גט, מדובר בנושאים הנמצאים בסמכות השיפוט הבלעדית של בית הדין הרבני.

מרוץ הסמכויות אל מול בית הדין הרבני

בשל השוני באופן השפיטה של בית משפט לענייני משפחה לעומת בית הדיו הרבני, בני זוג הנמצאים בהליך גירושין, ימצאו את עצמם לעיתים במחלוקת למי מבין הערכאות עדיף לפנות, בטיפול בסוגיות כמו: סוגיות של משמורת ילדים, מזונות אישה ורכוש. בנושאים אלו לשתי הערכאות יש סמכות לשפוט, הם יכולים להיות כרוכים לתביעת הגירושין אתה מגישים לבין הדין הרבני, או יכולים להיות מוגשים במקביל לאותו בית משפט לענייני משפחה. מצב שכזה מכונה “מרוץ סמכויות” בין שתי הערכאות הללו. בכל מקרה, בכדי למנוע סכסוכים ומריבות גם בנושא הזה, חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין דיני משפחה, אשר יוכל ללוות אותם בהכרעות החשובות הכרוכות בהליך הגירושין.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן