פירוק שיתוף במקרקעין

ליצירת קשר לחצו כאן

במסגרת הליך הגירושין, יש לבצע פירוק שיתוף במקרקעין ובנכסי הנדל”ן שבבעלות בני הזוג ובראשם, דירת המגורים. בפני בני הזוג עומדות שתי אפשרויות עיקריות כאשר קבלת ייעוץ משפטי של עו”ד גירושין מקצועי ומנוסה, תסייע להם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורם.

הקדמה: מהו פירוק שיתוף?

זהו הליך משפטי אשר במסגרתו, מפרקים שותפות בנכס מקרקעין, כאשר הדבר מבוצע באחת משתי דרכים: פירוק בעין או פירוק על ידי מכירה. כאשר קיימת הסכמה בין השותפים באשר לאופן הפירוק, מדובר בהליך פשוט, אך היה וישנה מחלוקת בעניין זה והצדדים לא מצליחים להגיע להסכמה, יש להגיש תביעת פירוק שיתוף לבית המשפט. לחילופין, ניתן לפנות להליך של גישור, אשר יכול להביא את הצדדים לכדי פתרון ולחסוך להם זמן יקר ועלויות רבות. כאשר מדובר על פירוק שיתוף בגירושין, מומלץ מאוד לפנות להליך של גישור, על מנת שניתן יהיה להשלים את חלוקת הרכוש בין הצדדים וכדי שהליך הגירושין כולו לא יתעכב.

פירוק שיתוף במקרקעין – פירוק שיתוף בגירושין

רבים מן הזוגות העומדים בפני הליך גירושין, צברו במהלך חייהם המשותפים נכסי נדל”ן שונים. עתה, משהתקבלה החלטה על פרידה, יש לבצע פירוק שיתוף בין בני זוג באותם נכסים ובראשם, דירת המגורים של בני הזוג. פירוק שיתוף במקרקעין נעשה כאמור בדרך של חלוקה בעין או מכירת הנכס והבחירה יכולה להתבצע בנפרד עבור כל נכס. ככל שמדובר בדירת המגורים,

יבחרו בני הזוג בדרך כלל במכירת הדירה לצד שלישי או בהעברת הבעלות לאחד מהם. במקרה של מחלוקת, יידרשו הצדדים להגיש תביעה או לפנות אל עו”ד גירושין שהנו גם מגשר. הליך הגישור הוא האלטרנטיבה הטובה יותר מבין השתיים בשל יעילותו בפתרון סכסוכים ומניעת ההסלמה ביחסי הצדדים, אשר עלולה להתרחש במסגרת מאבק משפטי בערכאות.

העברת הבעלות לבן/בת הזוג

פירוק שיתוף במקרקעין במסגרת הליך הגירושין יכול להתבצע על ידי העברת הבעלות בנכס לאחד מבני הזוג. ככל שמדובר בדירת המגורים המשפחתית, עו”ד גירושין מדגיש כי בחירה זו מטיבה מאוד עם הילדים. זאת משום שהם ימשיכו להתגורר בבית בו גדלו ואינם נדרשים להסתגל לבית אחר ולמסגרת חינוכית חדשה, כפי שקורה רבות בהליך הגירושין.

בחירה זו משמעותה בדרך כלל כי הדירה תעבור לבעלות האישה, שהנה לרוב ההורה המשמורן, כאשר גם לאב פתרון זה יכול להיות כדאי מאוד בשל הפחתת סכום המדור בו יחויב במסגרת תשלום מזונות הילדים. למותר לציין כי לפני הסכמה לאופן זה של פירוק השיתוף, כל אחד מן הצדדים חייב להיוועץ עם עו”ד גירושין מטעמו.

מכירת הנכס לצד שלישי

אפשרות נוספת העומדת בפני הצדדים בעת פירוק שיתוף בין בני זוג היא מכירת הנכסים לצד שלישי, כאשר בני הזוג מתחלקים ברווחי המכירה. כאשר מדובר על דירת המגורים, יש לוודא כי ההורה המשמורן מצא מקום מגורים חלופי, טרם תתבצע מסירת החזקה בנכס לבעלים החדשים וזהו פרט עליו יקפיד מאוד בית המשפט, היה והסוגיה נדונה במסגרת תביעת פירוק שיתוף שהוגשה לו.

פתרון זה טומן בחובו יתרונות משמעותיים עבור בני הזוג, ראשית מבחינה רגשית, היות שלא אחת, שני הצדדים חשים כי המשך בעלות בנכסים עומדת בסתירה לפרידתם, בפרט דירת המגורים. שנית, מבחינה כלכלית, מדובר במקרים רבים בפתרון הטוב ביותר, המאפשר לכל אחד מבני הזוג לקנות דירה משלו. גם כאן, טרם קבלת החלטה, על הצדדים להיוועץ עם עו”ד גירושין ולוודא כי זכויותיהם נשמרות באופן האופטימאלי.

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
דילוג לתוכן