פירוק שיתוף במקרקעין

פירוק שיתוף במקרקעין – פירוק שיתוף בגירושין

רבים מן הזוגות העומדים בפני הליך גירושין, צברו במהלך חייהם המשותפים נכסי נדל"ן שונים. עתה, משהתקבלה החלטה על פרידה, יש לבצע פירוק שיתוף בין בני זוג באותם נכסים ובראשם, דירת המגורים של בני הזוג. פירוק שיתוף במקרקעין נעשה כאמור בדרך של חלוקה בעין או מכירת הנכס והבחירה יכולה להתבצע בנפרד עבור כל נכס. ככל שמדובר בדירת המגורים,

יבחרו בני הזוג בדרך כלל במכירת הדירה לצד שלישי או בהעברת הבעלות לאחד מהם. במקרה של מחלוקת, יידרשו הצדדים להגיש תביעה או לפנות אל עורך דין גירושין שהנו גם מגשר. הליך הגישור הוא האלטרנטיבה הטובה יותר מבין השתיים בשל יעילותו בפתרון סכסוכים ומניעת ההסלמה ביחסי הצדדים, אשר עלולה להתרחש במסגרת מאבק משפטי בערכאות.

הקדמה: מהו פירוק שיתוף?

זהו הליך משפטי אשר במסגרתו, מפרקים שותפות בנכס מקרקעין, כאשר הדבר מבוצע באחת משתי דרכים: פירוק בעין או פירוק על ידי מכירה. כאשר קיימת הסכמה בין השותפים באשר לאופן הפירוק, מדובר בהליך פשוט, אך היה וישנה מחלוקת בעניין זה והצדדים לא מצליחים להגיע להסכמה, יש להגיש תביעת פירוק שיתוף במקרקעין לבית המשפט.

לחילופין, ניתן לפנות להליך של גישור, אשר יכול להביא את הצדדים לכדי פתרון ולחסוך להם זמן יקר ועלויות רבות. כאשר מדובר על פירוק שיתוף בגירושין, מומלץ מאוד לפנות להליך של גישור, על מנת שניתן יהיה להשלים את חלוקת רכוש בגירושין בין הצדדים וכדי שהליך הגירושין כולו לא יתעכב.

במסגרת הליך הגירושין, יש לבצע פירוק שיתוף במקרקעין ובנכסי הנדל"ן שבבעלות בני הזוג ובראשם, דירת המגורים. בפני בני הזוג עומדות שתי אפשרויות עיקריות כאשר קבלת ייעוץ משפטי של עורך דין גירושין מקצועי ומנוסה, תסייע להם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורם.

ליצירת קשר לחצו כאן

העברת הבעלות לבן/בת הזוג

פירוק שיתוף במקרקעין במסגרת הליך גירושין יכול להתבצע על ידי העברת הבעלות בנכס לאחד מבני הזוג. ככל שמדובר בדירת המגורים המשפחתית, עורך דין גירושין מדגיש כי בחירה זו מטיבה מאוד עם הילדים. זאת משום שהם ימשיכו להתגורר בבית בו גדלו ואינם נדרשים להסתגל לבית אחר ולמסגרת חינוכית חדשה, כפי שקורה רבות בהליך הגירושין.

בחירה זו משמעותה בדרך כלל כי הדירה תעבור לבעלות האישה, שהנה לרוב ההורה המשמורן, כאשר גם לאב פתרון זה יכול להיות כדאי מאוד בשל הפחתת סכום המדור בו יחויב במסגרת תשלום מזונות ילדים. למותר לציין כי לפני הסכמה לאופן זה של פירוק שיתוף במקרקעין, כל אחד מן הצדדים חייב להיוועץ עם עורך דין גירושין מטעמו.

מכירת הנכס לצד שלישי

אפשרות נוספת העומדת בפני הצדדים בעת פירוק שיתוף בין בני זוג היא מכירת הנכסים לצד שלישי, כאשר בני הזוג מתחלקים ברווחי המכירה. כאשר מדובר על דירת המגורים, יש לוודא כי ההורה המשמורן מצא מקום מגורים חלופי, טרם תתבצע מסירת החזקה בנכס לבעלים החדשים וזהו פרט עליו יקפיד מאוד בית המשפט, היה והסוגיה נדונה במסגרת תביעת פירוק שיתוף שהוגשה לו.

פתרון זה טומן בחובו יתרונות משמעותיים עבור בני הזוג, ראשית מבחינה רגשית, היות שלא אחת, שני הצדדים חשים כי המשך בעלות בנכסים עומדת בסתירה לפרידתם, בפרט דירת המגורים. שנית, מבחינה כלכלית, מדובר במקרים רבים בפתרון הטוב ביותר, המאפשר לכל אחד מבני הזוג לקנות דירה משלו. גם כאן, טרם קבלת החלטה, על הצדדים להיוועץ עם עורך דין גירושין ולוודא כי זכויותיהם נשמרות באופן האופטימאלי.

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן