הליך של פתיחת תיק גירושין

פתיחת תיק גירושין

עד לפני מספר שנים, כאשר התקבלה החלטה על פירוק הנישואין, היו מרבית הזוגות מנהלים

מאבק משפטי בערכאות. מעטים מהם היו נותנים מיוזמתם הזדמנות להידברות ולפשרה. מלבד הזמן והעלויות הכרוכים בניהול הליך גירושין בצורה זו, היה הדבר גורם לבני הזוג ולילדיהם לקושי רגשי רב. המחוקק ביקש לשנות מצב זה ועל כן בשנת 2016 בא לעולם החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014.

חוק זה מחייב זוגות המבקשים להתגרש לנסות דרך של גירושין בהסכמה. זאת באמצעות הקביעה הבאה: פתיחת תיק גירושין תהיה בהגשת בקשה ליישוב סכסוך. כלומר, בני הזוג מנועים מפנייה ישירה ומיידית לערכאות המשפטיות והם מחויבים לנסות לפתור את סכסוך הגירושין בדרכי שלום. במקרה שניסיון זה לא נחל הצלחה, נפתחת מחדש לבני הזוג האפשרות לנהל את הליך הגירושין בבית המשפט.

הליך הגירושין נפתח בבקשה ליישוב סכסוך, אשר נועדה לבחון אפשרות של גירושין בהסכמה. ככל שזו לא צלחה, יוכלו בני הזוג לפנות לערכאות המשפטיות, אשר יכריעו בעניינם. במאמר שלפניכם, נסקור את הסוגיות המשפטיות העולות בהליך גירושין, נסביר את השתלשלותו של ההליך ונבחן מהי הדרך הטובה ביותר להתגרש.

סוגיות משפטיות בהליך הגירושין

בפני כל זוג שהחליט להתגרש, עומדות כמה סוגיות משפטיות שעליהם להסדיר, אם בהסכמה על ידי עריכת הסכם גירושין ואם באמצעות הערכאות המשפטיות. ראשית ישנו סידור הגט, הליך המתקיים בבית הדין הרבני, המתיר את ברית הנישואין ומשחרר את כל אחד מהצדדים להינשא לאחר. אם לבני הזוג יש ילדים, יש לדון בסוגיית המשמורת ולקבוע מהם זמני השהות של כל אחד מן ההורים עם הילדים. כן, יש לקבל החלטות בעניין תשלום מזונות הילדים.

בנוסף, יש לבצע חלוקת רכוש בין הצדדים, בהתאם להסכם ממון ובהעדרו, על פי ההסדר שבחוק, הוא איזון משאבים: חלוקה שווה של הרכוש בין בני הזוג. ההליך מתחיל על ידי פתיחת תיק גירושין, במסגרתו תוגש בקשה ליישוב סכסוך. רק לאחריה, כפי שנסביר להלן, תיפתח בפני בני הזוג האפשרות להגיש את התביעות המשפטיות זה כנגד זו.

בקשה ליישוב סכסוך

כאמור מעלה, כיום, פתיחת תיק גירושין מתחילה בבקשה ליישוב סכסוך. מה זה אומר בעצם?  את הבקשה מגישים לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני. ליד כל אחד מהם ישנה יחידת סיוע המאוישת על ידי עובדים סוציאליים, פסיכולוגים וכדומה. בני הזוג מופנים אליה ובמסגרתה יתקיימו מספר פגישות, במהלכן ינסו בעלי המקצוע לגשר בין הצדדים כך שיגיעו להסכמה בסוגיות הגירושין.

לפגישה הראשונה מחויבים בני הזוג להגיע לבדם, אך בפגישות הבאות באפשרותם להיות מיוצגים. מומלץ כי כל אחד מהצדדים יגיע להליך זה עם עורך דין משפחה, אשר יוכל מחד לקדם את השיח להסכמה ומצד שני לשמור על זכויות הלקוח ולוודא כי הפשרה אכן מתאימה לו והוגנת כלפיו. על מנת שהצדדים יתנו הזדמנות כנה לפשרה, החוק קובע כי הם מנועים מפנייה לערכאות למשך 45 יום, מלבד בקשות לסעדים ספציפיים כגון עיכוב יציאה מן הארץ או מזונות זמניים.

מהי הדרך הטובה ביותר להתגרש?

הדעה הרווחת היא כי הליכי גירושין הם תמיד מלחמה, אך זהו אינו כורח המציאות. גם כאשר מערכת היחסים בין בני הזוג עלתה על שרטון והוחלט על פתיחת תיק גירושין, אפשר לסיים את קשר הנישואין בכבוד כאשר בוחרים להתגרש בהסכמה. זוהי ללא ספק הדרך הטובה ביותר להתגרש משום שהיא מותירה את ההחלטה בסוגיות הגירושין ביד בני הזוג ולא בידי ערכאה משפטית.

אמנם, כל צד יידרש לפשרות לא מעטות, אך יחד יוכלו להגיע לפתרונות הוגנים שיתאימו לשני הצדדים. גירושין בהסכמה חוסכים הרבה זמן וכסף לבני הזוג והם מקלים מאוד גם מן הבחינה הרגשית. הניסיונות להגיע לעמק השווה אל מול מאבק משפטי מונעים את החרפת הכעסים ומאפשרים לבני הזוג להיפרד בצורה קלה יותר ופחות טעונה. לכך תהיה השפעה ישירה על הילדים אשר יעברו גם הם את הליך הגירושין בצורה טובה יותר.

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן