עריכת צוואה – מה חשוב לדעת?

עריכת צוואה – מתי?

ניתן לערוך צוואה מגיל 18 ומעלה, בכל שלב בחיינו. היות שאנו לא יודעים מה יילד יום, הרי שאין מועד מוקדם מדי לעשות פעולה זו והיא תמיד חשובה ורלוונטית. כמו כן ישנם מצבים ספציפיים אשר בהם החשיבות של עריכת צוואה גדולה עוד יותר, למשל: בעת הליך גירושין, אז כל אחד מבני הזוג צריך לערוך צוואה כדי למנוע מבן/בת הזוג לרשת אותו במקרה ויילך לעולמו טרם הסתיים ההליך המשפטי.

מהי צוואה?

מבין כל המסמכים המשפטיים המוכרים לנו, הצוואה הוא אחד החשובים ביותר והוא נוגע לכל אחד מאיתנו. באמצעות הצוואה, מורה אדם מי יהיו יורשיו, אשר אליהם יעבור הרכוש שצבר במהלך חייו: כספים בחשבון הבנק, נכסי נדל"ן, המטלטלין שבביתו, חפצים אישיים ועוד. כלומר, המצווה קובע הן את זהות היורשים והן את חלקו של כל אחד מהם ברכושו.

כל אדם צובר רכוש מסוים בחייו ובלכתו, רוצה הוא מטבע הדברים כי זה יעבור אל הקרובים אליו. הדרך הטובה ביותר להבטיח זאת היא באמצעות עריכת צוואה. במסגרתה, יקבע המצווה מי הם היורשים ואיזה חלק מן הרכוש יקבל כל אחד מהם מכלל העזבון. מהם הדברים המרכזיים אשר חשוב לדעת לגבי הצוואה? הנה הם לפניכם.

מדוע חשוב לערוך צוואה?

דיני הירושה בישראל קובעים כי בעת פטירתו של אדם, עזבונו יעבור ליורשיו כפי שנקבע במסמך הצוואה. בהעדר צוואה, הרכוש יעבור ליורשים על פי ההסדר המופיע בחוק הירושה. ככל שהאחרון אינו תואם את רצוננו, עלינו לערוך צוואה כדי שהעזבון שלנו יעבור למי שאנו חפצים בו ולא יחול הסדר ברירת המחדל שבחוק.

צו קיום צוואה או צו ירושה

כדי לחלק בפועל את רכושו של הנפטר בין יורשיו, יש לפנות אל רשם הצוואות לצורך קבלת אחד מהצווים האלו: צו קיום צוואה או צו ירושה. כפי שניתן להבין, הצו הראשון רלוונטי כאשר המנוח הותיר אחריו צוואה. במקרה שלא, הגשת בקשה לצו ירושה היא הפעולה שיש לבצע. היורשים יכולים להגיש את כל אחת מן הבקשות הללו באופן עצמאי, אך בהעדר ידע וניסיון משפטי, יכולים הם להיתקל בקשיים ובעיכובים. לכן, מומלץ להסתייע בעניין זה בעורך דין לדיני משפחה.

התנגדות לצוואה

לאחר שהוגשה בקשה לקבלת צו קיום צוואה, רשאי כל אדם בעל עניין להגיש התנגדות למתן הצו על בסיס אחת מהעילות שבחוק הירושה. ההתנגדות תדון בבית המשפט לענייני משפחה, אשר יכריע אם לקבלה ולבטל את הצוואה, באופן מלא או חלקי, או האם לדחות את ההתנגדות ולתת את הצו המבוקש אשר יאפשר את חלוקת הרכוש בין היורשים כפי שקובעת הצוואה.

בין היתר, ניתן להגיש התנגדות לצוואה בטענה של השפעה בלתי הוגנת, אשר פירושה הוא כי הייתה תלות בלתי סבירה בין המנוח לאחד היורשים (או יותר) אשר השפיעה על המצווה וגרמה לו להוריש את רכושו לאותו יורש וזה לא נעשה מרצון חופשי וכנה של המצווה.

האם כדאי לפנות לעורך דין משפחה?

עריכת צוואה איננה פעולה אשר חייבת על פי חוק להתבצע על ידי עורך דין משפחה. עם זאת, ישנם יתרונות רבים לפנייה לעורך דין לצורך כך, למשל:

  1. תקפות הצוואה: עריכת צוואה חייבת להתבצע על פי כללים מסוימים שאם לא, יכולה היא להיפסל. המשמעות: רצון המצווה כפי שהביע בצוואתו לא ייצא לפועל והעזבון יחולק על פי הסדר ברירת המחדל שבחוק.
  2. טיפול בהוצאת הצווים: בעת פטירתו של המצווה, עורך הדין ידאג לקבלת צו קיום צוואה או צו ירושה, באופן המהיר ביותר ויחסוך ליורשים את הצורך לטפל בכך.
  3. צמצום הסיכוי לסכסוך בין היורשים: כאשר הצוואה מנוסחת על ידי עורך דין, הוא דואג לכך כי רצון המצווה יהיה ברור וחד משמעי וכך הוא מצמצם משמעותית את הסיכוי למחלוקת פרשנית בין היורשים.
  4. הסכם חלוקת עזבון: ככל וישנה מורכבות בחלוקת העזבון הלכה למעשה, עורך הדין יסייע ליורשים להגיע להסכם ביניהם ולהימנע מסכסוך משפטי.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין, מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים. רוצים לשמוע על ענייני צוואה?

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן