רשם הצוואות – צוואות וירושות

צוואות וירושות – עריכת צוואה

עריכת צוואה מאפשרת לכל אדם לקבוע למי יעבור רכושו בעת פטירתו. על הצוואה לכלול את כל סוגי הרכוש של המצווה, למנות מי הם היורשים ומהו חלקו של כל אחד מהם ברכוש. על מנת לוודא כי הצוואה תהיה בעלת תוקף משפטי ולמנוע סכסוכי ירושה, חשוב מאוד כי הצוואה תנוסח על ידי עורך דין משפחה, המתמחה בצוואות וירושות.

עורך הדין יוודא כי הצוואה ערוכה על פי כל הכללים וכי היא מנוסחת באופן ברור, המשקף בצורה מדויקת את רצונו של המצווה. בנוסף לכך, לאחר מותו של המצווה, עורך דין לענייני משפחה יטפל גם בהוצאת צו קיום צוואה, הנדרש לשם מימוש הצוואה.

אחד מן הנושאים החשובים ביותר בתחום דיני המשפחה, הנוגע לכל אחד מאתנו הוא צוואות וירושות. על מנת לדאוג לעתיד הקרובים לנו, כאשר לא נהיה כאן, חשוב מאוד כי נערוך צוואה, במסגרתה נחליט מי הם היורשים של הרכוש שצברנו במהלך חיינו ומהו חלקו של כל אחד מהם ברכוש.

הורשת נכסים בחו"ל

במסגרת עריכת צוואה, יש לתת את הדעת לסוגיות חשובות, בהתאם לנסיבות המקרה. כך למשל כאשר למצווה יש נכסים בחו"ל, עורך דין לענייני משפחה יבחן האם חוקי המדינה הזרה בה נמצא הרכוש, דורשים צוואה נפרדת ומהי הפרוצדורה להורשת הרכוש ליורשיו של המצווה.

כמו כן, יש לבחון במסגרת זו את נושא המיסוי. בישראל אין מס ירושה, אולם במדינות רבות בעולם קיים מיסוי שכזה. על מנת לחסוך ליורשים עלות זו שיכולה להיות גבוהה מאוד, עורך דין לענייני משפחה יבחן את האפשרויות השונות העומדות בפני המצווה כגון תכנון מס אשר יפטור את היורשים מן התשלום בבוא העת, העברת הרכוש ליורשים בעודם בחיים, מכירתו של הרכוש בחו"ל וכיו"ב.

צו קיום צוואה וצו ירושה

לאחר פטירתו של אדם, על מנת לממש את צוואתו, יש לפנות אל הרשם לענייני ירושה, או אל בית הדין הרבני להוצאת צו קיום צוואה. רק לאחריו, ניתן יהיה לחלק את עזבונו של המנוח. ומה קורה כאשר אנשים הולכים לעולמם ללא שהותירו אחריהם צוואה? בקשה לקבלת צו קיום צוואה או צו ירושה, יכול שתוגש על ידי מי מהיורשים, אולם לשם טיפול יעיל בבקשה, ללא עיכובים מיותרים, כדאי לפנות אל עורך דין לענייני משפחה, הבקיא בהליך זה.

כמו כן, היה ותוגש התנגדות לצוואה, יידרש כל אחד מן הצדדים לסכסוך, לייצוג משפטי של עורך דין מטעמו המתמחה בצוואות וירושות.

התנגדות לצוואה

כאשר מוגשת בקשה לקבלת צו קיום צוואה, יכול כל אדם בעל עניין, להגיש התנגדות לצוואות וירושות, במסגרתה מבקש הוא להורות על פסילתה של הצוואה, אם באופן מלא או אם באופן חלקי, על סעיף או סעיפים מסוימים בה. התנגדות לצוואה יכולה להיות מוגשת על בסיס אחת מהעילות הקבועות בחוק הירושה, ביניהן השפעה בלתי הוגנת.

טענה זו עניינה כי תוכן הצוואה, כולו או חלקו, אינו משקף את רצונו האמיתי של המצווה ונכתב למעשה כתוצאה מלחץ בלתי הוגן מצד מי מהיורשים על המצווה. למותר לציין כי הגשת התנגדות לצוואה היא עניין משפטי מורכב המצריך ייצוג משפטי של עו"ד לענייני משפחה אשר יציג את הנימוקים המתאימים בפני בית המשפט ויביא לתוצאה הרצויה.

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן