רשם הצוואות – צוואות וירושות

אחד מן הנושאים החשובים ביותר בתחום דיני המשפחה, הנוגע לכל אחד מאתנו הוא צוואות וירושות. על מנת לדאוג לעתיד הקרובים לנו, כאשר לא נהיה כאן, חשוב מאוד כי נערוך צוואה, במסגרתה נחליט מי הם היורשים של הרכוש שצברנו במהלך חיינו ומהו חלקו של כל אחד מהם ברכוש.

צוואות וירושות – עריכת צוואה

עריכת צוואה מאפשרת לכל אדם לקבוע למי יעבור רכושו בעת פטירתו. על הצוואה לכלול את כל סוגי הרכוש של המצווה, למנות מי הם היורשים ומהו חלקו של כל אחד מהם ברכוש. על מנת לוודא כי הצוואה תהיה בעלת תוקף משפטי ולמנוע סכסוכי ירושה, חשוב מאוד כי הצוואה תנוסח על ידי עורך דין לענייני משפחה, המתמחה בצוואות וירושות. עורך הדין יוודא כי הצוואה ערוכה על פי כל הכללים וכי היא מנוסחת באופן ברור, המשקף בצורה מדויקת את רצונו של המצווה. בנוסף לכך, לאחר מותו של המצווה, עו”ד לענייני משפחה יטפל גם בהוצאת צו קיום צוואה, הנדרש לשם מימוש הצוואה.

הורשת נכסים בחו”ל

במסגרת עריכת צוואה, יש לתת את הדעת לסוגיות חשובות, בהתאם לנסיבות המקרה. כך למשל כאשר למצווה יש נכסים בחו”ל, עורך דין לענייני משפחה יבחן האם חוקי המדינה הזרה בה נמצא הרכוש, דורשים צוואה נפרדת ומהי הפרוצדורה להורשת הרכוש ליורשיו של המצווה. כמו כן, יש לבחון במסגרת זו את נושא המיסוי. בישראל אין מס ירושה, אולם במדינות רבות בעולם קיים מיסוי שכזה. על מנת לחסוך ליורשים עלות זו שיכולה להיות גבוהה מאוד, עו”ד לענייני משפחה יבחן את האפשרויות השונות העומדות בפני המצווה כגון תכנון מס אשר יפטור את היורשים מן התשלום בבוא העת, העברת הרכוש ליורשים בעודם בחיים, מכירתו של הרכוש בחו”ל וכיו”ב.

צו קיום צוואה וצו ירושה

לאחר פטירתו של אדם, על מנת לממש את צוואתו, יש לפנות אל הרשם לענייני ירושה, או אל בית הדין הרבני להוצאת צו קיום צוואה. רק לאחריו, ניתן יהיה לחלק את עזבונו של המנוח. ומה קורה כאשר אנשים הולכים לעולמם ללא שהותירו אחריהם צוואה? בקשה לקבלת צו קיום צוואה או צו ירושה, יכול שתוגש על ידי מי מהיורשים, אולם לשם טיפול יעיל בבקשה, ללא עיכובים מיותרים, כדאי לפנות אל עו”ד לענייני משפחה, הבקיא בהליך זה. כמו כן, היה ותוגש התנגדות לצוואה, יידרש כל אחד מן הצדדים לסכסוך, לייצוג משפטי של עו”ד מטעמו המתמחה בצוואות וירושות.

התנגדות לצוואה

כאשר מוגשת בקשה לקבלת צו קיום צוואה, יכול כל אדם בעל עניין, להגיש התנגדות לצוואה, במסגרתה מבקש הוא להורות על פסילתה של הצוואה, אם באופן מלא או אם באופן חלקי, על סעיף או סעיפים מסוימים בה. התנגדות לצוואה יכולה להיות מוגשת על בסיס אחת מהעילות הקבועות בחוק הירושה, ביניהן השפעה בלתי הוגנת. טענה זו עניינה כי תוכן הצוואה, כולו או חלקו, אינו משקף את רצונו האמיתי של המצווה ונכתב למעשה כתוצאה מלחץ בלתי הוגן מצד מי מהיורשים על המצווה. למותר לציין כי הגשת התנגדות לצוואה היא עניין משפטי מורכב המצריך ייצוג משפטי של עו”ד לענייני משפחה אשר יציג את הנימוקים המתאימים בפני בית המשפט ויביא לתוצאה הרצויה.

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
דילוג לתוכן