שוקלים נישואים אזרחיים? זה מה שעליכם לדעת

נישואים אזרחיים – בחו"ל בלבד

ברוב מדינות העולם, לכל זוג עומדת הבחירה האישית האם להינשא בטקס דתי או במסגרת נישואין אזרחיים. אולם בישראל, למרות מעמדה המתקדם בתחומים רבים, אין אפשרות שכזו וזוג המבקש להתחתן אזרחית, יידרש לטוס לשם כך לחו"ל, למשל לקפריסין או לצ'כיה.

הסיבה לכך היא כפי שציינו לעיל, כי נושא זה נמצא בסמכותה הבלעדית של הרבנות. זו מכירה בנישואים דתיים בלבד, כדת משה וישראל ולכן לא ניתן כיום להתחתן בישראל בנישואים אזרחיים. כעת עולה השאלה, מהו תוקפם של נישואים אלו, אם הרבנות אשר לה סמכות ייחודית בנושא זה אינה מכירה בהם?

אתם חיים יחד והגיעה השעה שבה אתם רוצים למסד את הקשר ביניכם. אולם אינם יכולים או אינם רוצים להינשא ברבנות. במצב זה, באפשרותכם להמשיך לחיות יחד כידועים בציבור, או להינשא במסגרת נישואין אזרחיים. מה צריך לדעת על הליך זה? המשיכו לקרוא.

מהם נישואין אזרחיים?

בכל הנוגע לטקס הנישואין ומתן הגט, חל בישראל הדין הדתי. פירוש הדבר הוא כי זוגות אשר רוצים להינשא בארץ, יכולים לעשות זאת אך ורק בבית הדין הדתי אליו הם שייכים. במקרה של זוגות יהודים מדובר במוסד הרבנות. סמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני בעניין זה משמעותה, כי ישנם זוגות רבים שאינם יכולים להינשא בישראל למשל: פסולי חיתון כגון גרושה וכהן, זוגות חד מיניים וזוגות מעורבים, בהם אחד מבני הזוג יהודי והשני הוא בן דת אחרת.

ראוי לציין, כי לצידם ישנם גם לא מעט זוגות אשר יכולים להינשא ברבנות, אך אינם מעוניינים בכך מתוך העדפה אישית. מהו הפתרון עבור כל הזוגות הללו? להינשא בטקס אזרחי בחו"ל.

רישום כזוג נשוי במשרד הפנים

אמנם, בית הדין הרבני אינו מחתן בנישואים אזרחיים, אולם המדינה מכירה בזוגות אלו כזוגות נשואים לכל דבר ועניין. לצורך כך, עם חזרתם של בני הזוג לישראל, על אחד מהם להתייצב תוך 30 יום במשרד הפנים ולהירשם כזוג נשוי (נציין כי אי דיווח מהווה עבירה).

לעניין זה נדגיש, כי רק אזרח ישראלי רשאי לבצע את הרישום ולאחר הסדרתו, בני הזוג יהיו זכאים לכל הזכויות השונות שמעניקה המדינה לזוגות נשואים בנושא הדיור, הטבות במס הכנסה, זכויות בביטוח לאומי ועוד.

היה ומשרד הפנים מסרב לבצע את הרישום, ניתן להגיש ערר על ההחלטה תוך 21 יום. בשל חשיבות ומורכבות העניין, מומלץ לפנות אל עורך דין לענייני משפחה לצורך הגשת הערר, כאשר בעת הצורך, יעתור עורך הדין על ההחלטה בערר לבית המשפט.

היכן מתגרשים?

נישאתם בחו"ל בטקס אזרחי? במידה שתרצו להתגרש, הכתובת היא בית הדין הרבני, זאת למרות שהוא אינו מאפשר להינשא בנישואים אזרחיים. לחילופין, במקרה שהחוק במדינה בה נישאתם, מאפשר לכם להתגרש בה, תוכלו להסדיר את הליך הגירושין שם, מבלי לפנות לבית הדין הרבני.

לאחר הסדרת הגירושין בחו"ל, יש לרשום אותם במשרד הפנים. נציין, כי האמור לעיל לגבי גירושין אזרחיים ברבנות רלוונטי רק כאשר מדובר בבני זוג יהודים. במקרה של בני זוג בעלי דתות שונות, בני זוג חסרי דת או זוגות חד מיניים, יש לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה ולא לבית הדין הרבני.

חשוב לציין כי מבחינת הסוגיות המשפטיות, הליך גירושין של נישואין אזרחיים אינו שונה מהליך גירושין רגיל. כך למשל, אם יש לבני הזוג ילדים, יש לקבל החלטה לגבי משמורת וכן דמי מזונות. כמו כן, יש לבצע חלוקת רכוש בגירושין בין הצדדים על פי חוק או על פי הסכם ממון.

אנחנו במיטל כסיף משרד עורכי דין מציעים לכם את הכתובת המקצועית והנכונה ביותר עבורכם. כתובת מנוסה ומיומנת, שתשמח ללוות אתכם בתהליך ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי שלו אתם זקוקים. רוצים לשמוע על כך עוד?

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

אהבת את המאמר? מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
מתלבטים האם אתם זקוקים לעו"ד?
השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

רח' ז'בוטינסקי 16 ראשון לציון | רח' הארבעה 21, תל אביב (בית פלטינום – קומה 5) | 077-9976279 | meitalca.law@gmail.com

כל הזכויות שמורות לעו״ד מיטל כסיף

דילוג לתוכן