אלימות במשפחה

מספר רבדים קיימים בארץ בטיפול בנושא אלימות במשפחה והם נחלקים לטיפול ברמה הפלילית ולטיפול ברמה האזרחית. ברמה הפלילית, הטיפול הוא מול משטרת ישראל. ניתן לפנות למשטרה בין בהגשת תלונה לאחר התרחשות אירוע אלימות, שם גם אפשר לקבל צו הגנה זמני מפני התוקפן.

 כידוע, יש אפשרות לקריאה לעזרת המשטרה כדי שתגיע לעצור התפתחות של אירוע אלימות המתרחש באותו הזמן. המשטרה תגיע ובתקווה שתוכל למנוע נזקים גדולים הנגרמים באותו הרגע ולאחר שירגעו הרוחות, תנסה להפנות את קרבנות האלימות לגורמים מסייעים נוספים בקהילה או במשרד הרווחה. 

במישור הפלילי, לאחר סיום החקירה, מועבר הטיפול מהמשטרה לפרקליטות לצורך בחינת האפשרות להגשת כתב אישום כנגד התוקפן. במקביל לכך, ברמה האזרחית, ישנה אפשרות לפנות בבקשה לבתי המשפט לענייני משפחה, כדי לבקש צו הרחקה זמני או קבוע, כנגד התוקפן, עם תום תוקפו של צו ההגנה הזמני שניתן על ידי המשטרה וגם אם לא ניתן כזה. ההליך הפלילי מתנהל כמעט במנותק מקרבנות האלימות והוא, בעצם, הליך משפטי פלילי שמנהלת המדינה כנגד הנאשמים באלימות, כאשר הקרבנות הם בגדר מתלוננים או עדים במשפט.

גורמים מסייעים נוספים בתחום אלימות במשפחה

מלבד פניה אפשרית לבית המשפט לענייני משפחה, הרמה האזרחית כוללת גורמים נוספים שיכולים לסייע, כל אחד בתחומו. ראשית, הוקם על ידי משרד הרווחה, קו מצוקה ארצי 118, המיועד לקבלת פניות חירום מהציבור 24 שעות ביממה. קו המצוקה מאויש על ידי עובד/ת סוציאלי/ת ומספק שירותי מידע והכוונה לפונים.

 באופן כללי, כידוע, שירותי הרווחה אמונים על נושא אלימות במשפחה ומטפלים באופן שוטף במשפחות הסובלות או שסבלו אלימות כזו, כך שניתן ורצוי לפנות אליהם ישירות.
נוסף על כך, קיימות עמותות שונות האמונות על הטיפול בנושא, קיימים מקלטי חירום, דירות קלט, תמיכה נפשית וסוציאלית מאנשים העוסקים בתחום וכמובן, אפשרות לפנות לגורמי רפואה שונים, החל מרופאי המשפחה, המוקד הרפואי של קופת החולים וכלה בבית חולים.

מי שמעוניין בליווי אישי צמוד בנבכי המערכת הביורוקרטית וגורמי הטיפול השונים יכול לשכור שירותיו של עורך דין לענייני משפחה, אשר יוכל לסייע לנווט את הסירה ביד בטוחה.

כדי לקבל סיוע משפטי בתחום אלימות במשפחה –

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

סגירת תפריט
דילוג לתוכן