התרת נישואין

בישראל שורר מצב חוקי מיוחד בו הנישואין נקבעים לפי דתו של האדם. מכאן, שגם הליך גירושין מתבצע בהתאם, כלומר, לפי דתם של בני הזוג. מצב מיוחד שהצריך פתרון משפטי נוצר כאשר בני הזוג היו בני דתות שונות, כל אחד ודתו הוא או מצב אחר שבו אחד מבני הזוג מוגדר חסר דת.

יתכן מצב שבו שני בני הזוג בני אותה דת, אך אינם יהודים ואולם, בית הדין הדתי אליו הם משתייכים אין סמכות בין לאומית להתיר את נישואיהם, כך שהם אינם יכולים להתגרש באמצעותו. לצורך טיפול בסיטואציות הללו, חוקק חוק שיפוט בענייני התרת נישואין, אשר דן במקרים של גירושין, ביטול נישואין והכרזה על נישואין כבטלים מעיקרם, כאשר שני בני הזוג אינם בני אותה הדת. 

כיצד מתבצע הליך התרת נישואין?

מי שאינו יכול להתגרש באמצעות הערכאות הדתיות בישראל, נדרש להגיש תובענה לשם התרת נישואין לבית המשפט לענייני משפחה שהוא משתייך אליו במסגרת הסמכות המקומית (מקום מגוריהם המשותף של בני הזוג, מקום מגוריהם המשותף לשעבר).


את התביעה יש להגיש עם מסמכים שיעידו על עצם קיומם של הנישואין מלכתחילה. כמו-כן, נדרש להמציא במסגרת כתב התביעה מסמכים שיעידו על דתו של כל אחד מבני הזוג או העדר דת ותמצית רישום ממשרד הפנים.

בית המשפט יבחן את התביעה וידון בהתרת הנישואין של בני הזוג, לאחר שהתמלאו מספר תנאים:

1. אם אחד או שני בני הזוג הם בני דתות מוכרות בישראל, או שעולה חשש שהם עשויים להיות שייכים לאחת מהדתות המוכרות, אז תערך פנייה מבית המשפט לראש בית הדין הרבני הרלוונטי כדי לקבל חוות דעתו, האם נדרש לבצע הליך גירושין דתי במסגרתו.

2. בתוך 3 חודשים צריכה להנתן החלטה מנומקת של ראש בין הדין הדתי לגבי הפנייה שנערכה אליו.

3. באם בוצעו פעולות אלה ועדיין נדרש בית המשפט לדון בתביעה, הרי שהוא צריך לדון לפי חוקים מסוימים ואינו דן כברירת מחדל, לפי הדין הישראלי דווקא. בין ברירות הדין נמצא דין מקום מגורי בני הזוג ואף הדין של מקום עריכת הנישואין.

חשוב לציין שאם קיימת הסכמה של בני הזוג להתרת נישואין, אזי דבר זה מהווה עילה לגירושין.

 

התרת נישואין בהליך מהיר- האם הדבר אפשרי?

חשוב מאוד לזכור תמיד שאם בני הזוג מגיעים להסכמות ולהגשת מסמכים המעידים על הצהרות משותפות שבני הזוג עומדים מאחוריהן, הרי שההליך יהיה קל יותר שכן, כך יהיה אפשרי להימנע מתביעה, במידה וכאמור לא תצליחו להגיע להסכמות המדוברות, תדרשו להגיש תביעה בבית המשפט לענייני משפחה.

חשוב לדעת שכאשר יש ספק לגבי יהדותו של אחד מבני הזוג, אשר נחשב ללא יהודי, יהיה צורך לערב את הרבנות בהליך על מנת שתכריע האם מדובר ביהודי או לא. במידה ומדובר ביהודי, בני הזוג יעברו את התהליך כדין, כפי שזוג יהודי לכל דבר עובר אותו.
כאשר זוג פונה להליך של התרת נישואין, אין ספק שמדובר בדבר קשה, כואב ומורכב מבחינה רגשית.

כאשר לא מגיעים להסכמות ויש צורך לעבור את ההליך בבית המשפט, הרי שהתהליך כולו יהיה קשה יותר, כואב יותר, מורכב יותר וכאמור, ארוך יותר. לכן, מה שמומלץ לכל זוג העומד בפני תהליך מעין זה, הוא לפנות אל עורך דין לענייני משפחה אשר מכיר את הסיטואציה ועוסק בין היתר גם בגישור בתהליך מעין זה. עורך דין מעין זה, יצליח לקצר את התהליך באמצעות גישור בין בני הזוג לצורך הגעה להסכמות. 

אין ספק שהרבה יותר קל לעבור את תהליך התרת הנישואין על ידי הגעה להסכמות ולא באמצעות הכרעה של בית הדין.

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף