התרת נישואין

בישראל שורר מצב חוקי מיוחד בו הנישואין נקבעים לפי דתו של האדם. מכאן, שגם הליך גירושין מתבצע בהתאם, כלומר, לפי דתם של בני הזוג. מצב מיוחד שהצריך פתרון משפטי נוצר כאשר בני הזוג היו בני דתות שונות, כל אחד ודתו הוא או מצב אחר שבו אחד מבני הזוג מוגדר חסר דת. יתכן מצב שבו שני בני הזוג בני אותה דת, אך אינם יהודים ואולם, בית הדין הדתי אליו הם משתייכים אין סמכות בין לאומית להתיר את נישואיהם, כך שהם אינם יכולים להתגרש באמצעותו. לצורך טיפול בסיטואציות הללו, חוקק חוק שיפוט בענייני התרת נישואין, אשר דן במקרים של גירושין, ביטול נישואין והכרזה על נישואין כבטלים מעיקרם, כאשר שני בני הזוג אינם בני אותה הדת. 

כיצד מתבצע הליך התרת נישואין

מי שאינו יכול להתגרש באמצעות הערכאות הדתיות בישראל, נדרש להגיש תובענה לשם התרת נישואין לבית המשפט לענייני משפחה שהוא משתייך אליו במסגרת הסמכות המקומית (מקום מגוריהם המשותף של בני הזוג, מקום מגוריהם המשותף לשעבר).
את התביעה יש להגיש עם מסמכים שיעידו על עצם קיומם של הנישואין מלכתחילה. כמו-כן, נדרש להמציא במסגרת כתב התביעה מסמכים שיעידו על דתו של כל אחד מבני הזוג או העדר דת ותמצית רישום ממשרד הפנים.

בית המשפט יבחן את התביעה וידון בהתרת הנישואין של בני הזוג, לאחר שהתמלאו מספר תנאים:

1. אם אחד או שני בני הזוג הם בני דתות מוכרות בישראל, או שעולה חשש שהם עשויים להיות שייכים לאחת מהדתות המוכרות, אז תערך פנייה מבית המשפט לראש בית הדין הרבני הרלוונטי כדי לקבל חוות דעתו, האם נדרש לבצע הליך גירושין דתי במסגרתו.
2. בתוך 3 חודשים צריכה להנתן החלטה מנומקת של ראש בין הדין הדתי לגבי הפנייה שנערכה אליו.
3. באם בוצעו פעולות אלה ועדיין נדרש בית המשפט לדון בתביעה, הרי שהוא צריך לדון לפי חוקים מסוימים ואינו דן כברירת מחדל, לפי הדין הישראלי דווקא. בין ברירות הדין נמצא דין מקום מגורי בני הזוג ואף הדין של מקום עריכת הנישואין.

חשוב לציין שאם קיימת הסכמה של בני הזוג לגירושין, אזי דבר זה מהווה עילה לגירושין.

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן