נישואין אזרחיים

בישראל ניתן להנשא בנישואין דתיים, בהתאם לדתם של הנישאים. נישואין אזרחיים אינם קיימים מבחינה חוקית בישראל ומי שנישא בדרך זו, עשה זאת בחוץ לארץ ועבר הליך של הכרה בנישואיו לצורך רישום במשרד הפנים בישראל.

נישואין אזרחיים הם נישואין בין בני זוג, מבלי שמתחשבים בדתם, במוצאם, במינם או במוגבלות כזו או אחרת שהם נושאים עמם. נישואין כאלה מאפשרים את חופש הבחירה האולטימטיבי של אדם בבן הזוג עמו הוא מבקש לחיות ולקבל גושפנקא רשמית מדינתית לזוגיות שלהם.

בישראל, בהעדר אפשרות אזרחית, פונים רבים לאפשרות הנישואים הדתיים הרגילים, משום שזה נדמה קל יותר, זמין יותר והעלות נמוכה יותר בתחילת הדרך ואולם, מי שמבקש להתגרש, יכול פעמים רבות, לגלות באיחור, כי קשר עצמו בקשר דתי שחלות עליו מגבלות הלכתיות שבינו לבינן אין דבר וחצי דבר. מכאן קצרה הדרך להתדיינויות משפטיות מתישות, מזיקות ולא שיוויוניות. ואולם, חשוב לציין, כי גם מי שבחר להנשא בחוץ לארץ ולא בנישואים דתיים, עשוי לגלות עד מהרה כי לא הצליח לחמוק מאחיזתה החוקית של הדת בגירושיו.

איפה מבצעים נישואין אזרחיים

נישואין אזרחיים ניתן כיום לבצע אך ורק מחוץ לישראל, במדינות שמאפשרות זאת. בקרב האוכלוסייה הישראלית נפוץ הביטוי חתונה בקפריסין, אך ישנם מדינות נוספות המאפשרות לאזרחים ישראלים להתחתן בשטחן או במסגרת החוקים שלהן.


קיימות מסגרות נישואין באמצעות שליח, בהן מעניק בן הזוג יפוי כח מיוחד לשליח, לעורך דין או לנציג, כפי שאותה מדינה דורשת, לצורך השאתו עם בחיר לבו. 

מאבקים משפטיים רבים התנהלו בנושא ההכרה המשפטית המדינתית בישראל בנישואים כאלה ובנישואין אחרים ולבסוף, הוחלט כי הדבר אפשרי בהתקיים תנאים מסוימים. בכל מקרה, חשוב להתייעץ בעורך דין המתמחה בנושא ויוכל לכוון את הדרך עבור מי שנדרש לבצע נישואין במעמד צד אחד מסיבות שונות, כמו אי יכולתו של בן זוגו לצאת את הארץ, בין אם מפאת נכות ובין אם מפאת מעמדו החוקי בישראל.

נישואין בין בני זוג מאותו המין אפשריים אך ורק מחוץ לישראל ואמנם נישואים מסוג זה צוברים הכרה ותאוצה בין מדינות העולם, אשר אחת אחרי השניה מתחילות לאפשר זאת בגבולותיהן, אך בארץ טרם הגיעו לקדמה הזו ורק לאחרונה, החלה המדינה להכיר בנישואי חו”ל כאלה.

לכל סיוע משפטי לגבי נישואין אזרחיים, צרו קשר עם עו”ד כסיף המעניקה ליווי משפטי בראשון לציון ובתל אביב, בטלפון שמספרו: 03-9643567.

התקשרו עוד היום לתיאום ופגישת ייעוץ בנושא עורך דין משפחה – 077-9976279

עורכת דין מיטל כסיף

סגירת תפריט
דילוג לתוכן